Срокът за пререгистрация на касовите апарати се удължава с три месеца

kasov-aparat

Срокът, в който регистрираните по ДДС търговци трябва да сменят или пренастроят своите касови апарати, се удължава с три месеца до март 2019 г. Това става ясно от публикувания в сайта на Министерството на финансите проект на Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Ведомството имаше 6 месеца да разпише подробно изискванията към приетите през март промени в Закона за ДДС, с които се цели подобряване на отчетността на бизнеса. За всички останали търговци срокът остава непроменен - юни 2019 г. за нерегистрираните по ДДС и краят на следващата година за ползващите интегрирани автоматизирани системи за продажби - например търговските вериги.
Така търговците ще имат достатъчно време, за да се свържат с производителите на касовите апарати, които използват, както и обслужващите ги сервизи, за да разберат какви софтуерни и/или хардуерни промени са нужни, обясниха от Националната агенция за приходите (НАП). Производителите и разпространителите на софтуер за управление на продажбите пък ще трябва да декларират пред приходната агенция, че продуктите им отговарят на изискванията на наредбата. Това задължение влиза в сила от 1 октомври, пише capital.bg.

С наредбата се въвеждат още куп изисквания: Прекратява се практиката на издаване на служебни бонове, популярна по заведенията, както и издаването на сторно бележки на хартия. Допълнително електронните магазини ще минат на регистрационен режим към НАП, въвеждат се и нови изисквания към бензиностанциите при отчитането към данъчните.

Промените засягат всички фирми в страната, които ползват касови апарати, софтуер за управление на продажбите, интегрирани автоматизирани системи за продажби. Става въпрос за около 440 хил. фискални устройства, като по предварителни оценки на НАП около половината от тях могат да се пренастроят софтуерно. Останалите вероятно ще трябва да се подменят с нови. От НАП твърдят, че фискът търпи загуби от около 330 млн. лв. всяка година от укриване на обороти, като най-рискови са заведенията за хранене и баровете, търговците на дребно, продажбите на облекла и обувки, горивата.

Защо се прави

Подмяната е с цел фискалните устройства да започнат да подават в реално време към НАП информация за всяка издадена касова бележка. Сега честотата е веднъж месечно, но след като наредбата влезе в сила, информацията ще се подава на 5 минути. Потребителите пък ще имат възможност да проверяват чрез разработено от НАП приложение дали касовите бележки, които получават, са реални. За целта те ще имат QR код.

Прекратява се и практиката на издаване на служебни бонове - особено често срещана по питейните заведения. Те ще бъдат длъжни да издават само касови бонове, като целта е да се изсветли сектора. Според оценките на НАП 88% от питейните заведения са високорискови по отношение на фискалната позиция.

Влиза в сила и още едно изискване - сторнирането да не се прави с хартиена бележка. Вместо това то ще се прави чрез отделна функция в касовия апарат. Така НАП ще има информация за тези операции на своите сървъри.

Най-рисковите отчети

Една част от наредбата описва новите изисквания към фирмите, които ползват софтуер за управление на продажбите. Най-просто казано, това са компютърни конфигурации, свързани с фискални принтери. Целта сега е да се прекрати възможността за манипулация на софтуера. От НАП твърдят, че между 30% и 70% от оборота в тези обекти остава скрит. Според новите изисквания всеки производител и разпространител на софтуер за управление на продажбите трябва да декларира пред НАП, че продуктите му са в съответствие с изискванията. Търговците също са длъжни да се съобразят с новите промени, като това може да наложи ъпгрейд или подмяна на вече съществуващите фискални устройства или софтуера им.

Засегнатите обекти са основно малки и средни предприятия и наброяват малко над 20.3 хил., като те използват общо 43 хил. фискални принтера. По оценките на данъчните разходът за бизнеса за актуализацията на софтуера е средно около 120 лв. на работно място с компютър и фискален принтер. Подмяната само на принтера струва средно 275 лв. според НАП.

Още изисквания към търговците на горива

Търговците на горива също получават нова доза изисквания. Мерките предвиждат да се прекрати практиката в един фискален бон да се обединяват повече от две продажби или зареждания на гориво.

От НАП предлагат при загуба на връзка между нивомерни системи, бензинколонки и фискалните устройства да има срок от 15 минути, в които проблемът да се отстрани. Ако това не се случи, цялата система ще блокира.

Наредбата предвижда и възможност бензиностанциите да извършват продажби на течни горива на самообслужване, като фискалното устройство ще бъде част от централното регистриращо устройство. По отношение на доставките на течни горива също има опит да се повиши достоверността на информацията, която данъчните получават. Към момента всеки електронен акцизен данъчен документ има уникален контролен номер. Този номер сега се изписва ръчно, което води до грешки, а целта е това да става чрез сканиране на баркод.

Ако бъдат приети, промените за бензиностанциите ще влязат в сила от юни 2019 г.

Регистър на е-търговците

От НАП предлагат собствениците на онлайн магазини да минат на регистрационен режим. Те ще са длъжни да да подават информация за дейността и магазините си, домейна, вида на продаваните стоки. Данъчните ще поддържат публичен регистър на е-търговците. Тези изисквания влизат в сила 3 месеца след обнародването на наредбата в Държавен вестник.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.