Върховният съд на САЩ е потвърдил закона за забрана на TikTok в страната

Върховният съд на САЩ е потвърдил закона за забрана на TikTok в страната

Върховният съд на САЩ е потвърдил федералния закон, който ефективно забранява TikTok в страната, считано от неделя, 19 януари 2025 г., освен ако приложението за споделяне на видео не се откаже от китайската собственост на американския си бизнес в последния момент.

Единодушното решение нанася тежък удар по платформата и внася дълбока несигурност в бъдещето на приложението предвид краткия краен срок за продажбата, съобщава The Washington Post.

Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който се зарече да използва властта си, за да "спаси" приложението, ще положи клетва в длъжност ден по-късно.

Досега нито един американски закон не е затварял популярна социална медийна платформа, отбелязва медията.

Тръмп поиска от Върховния съд да отложи прилагането на закона, за да му даде възможност той да действа, след като се върне в Белия дом за нов мандат. Съдът обаче отхвърля тази опция и продажбата на приложението изглежда неизбежна.

Според неподписаното решение на съда законът за забрана или продажба не нарушава свободата на словото на милионите потребители на TikTok в САЩ. Законът беше приет през април с двупартийна подкрепа и подписан от отиващия си президент Джо Байдън в отговор на опасенията за националната сигурност относно потенциалното влияние на китайското правителство върху платформата.

"Няма съмнение, че за повече от 170 милиона американци TikTok предлага отличителен и обширен метод за изразяване, средства за ангажиране и източник на общност", казва се в становището. "Конгресът реши, че продажбата е необходима, за да отговори на добре подкрепените опасения за националната сигурност по отношение на практиките на TikTok за събиране на данни и отношенията с чуждестранен противник", добавят от съда.

Съдиите Соня Сотомайор и Нийл М. Горсуч са писали отделно, като се съгласяват с решението на съда относно конституционността на закона, но изразяват някои опасения.

В отговор на решението на съда прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер коментира, че според Байдън "TikTok трябва да остане достъпен за американците", но под нова собственост.

"TikTok трябва да остане достъпен за американците", но под нова собственост на САЩ е посочило две основни обосновки за националната сигурност: противопоставяне на събирането на данни от Китай и предполагаемата способност на приложението да манипулира съдържанието, за да подкрепи китайските геополитически интереси.

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.