Интегрираните фасилити мениджмънт услуги и дигитализацията в управлението и поддръжката на сгради бяха основните акценти по време на 13-та международна конференция „Фасилити мениджмънт: Реализация в България“.
Събитието на списание „Фасилитис“ се проведе на 18 и 19 октомври в Интерпред СТЦ София и събра над 140 представители на фасилити мениджмънт компании, на инвеститори в недвижими имоти и на компании, предоставящи услуги в сектора.
Сп. Enterprise беше медиен партньор на събитието.
По време на официалното откриване на конференцията председателят на съвета на директорите на „Мундус Сървисиз“ АД Лъчезар Петров и изпълнителният директор на компанията Александър Урманов акцентираха върху необходимостта от обединяване на усилията за развитието на фасилити мениджмънт бизнеса в България.
Председателят на организационния комитет на събитието Антон Гинчев отбеляза, че темите на събитието отговарят на актуалните предизвикателства пред бизнеса в България.
Редица компании подкрепиха провеждането на събитието – сред спонсорите тази година са Essity/Tork, Lux Cleaning Team, „Пюър Про“, Okin Facility, Landmark, CenterMine, Reflex-M, Nestle Bulgaria, ICAP и ikl GmbH. Другият медиен партньор е сп. Ютилитис.
Първата ключова лекция в събитието беше на Крис Мориарти от Британския институт по фасилити мениджмънт. Той акцентира върху необходимостта от „ребрандиране“ на сектора и връщане към неговите корени – задоволяване на потребностите на ползвателите на сградите и подобряване на цялостната среда на работните места.
По-късно през деня и проф. Куниберт Ленартс от Института за технологии в Карлсруе поясни, че това е една от първите дефиниции на фасилити мениджмънт дейностите, но трябва да се отчетат и съвременните технологии и предизвикателства. Втората ключова лекция отчете макро-ефектите от фасилити мениджмънта по отношение на градската среда – в нея Петко Анчев, сътрудник по проект „Зелена София“ на Столична община, представи усилията на екипа си за подобряване на устойчивостта в София.
Първият панел в конференцията разгледа развитието на пазара на ФМ и недвижими имоти в България. Зам.-изпълнителният директор на „Мундус Сървисиз“ АД Христо Дойчинов акцентира върху проектния мениджмънт и необходимостта от интегриране на процесите, свързани с фасилити мениджмънта.
Изпълнителният директор на Colliers в България Иглика Йорданова представи анализ и изводи от CEE Office Barometer на компанията, изготвен в сътрудничество със CMS, където са разгледани новите тенденции в ефективността на работното пространство. Десислава Сулцер, Акаунт мениджър за Essity/Tork представи завишаващите се потребности на клиентите за по-добри здравословни и хигиенични условия в обществените и бизнес сгради.
За първи път в конференцията участва и новосъздадената Асоциация на дружествата, управляващи етажна собственост (АДУЕС). Нейният председател Ламбро Попов говори за актуалните възможности и предизвикателства пред този бизнес, като акцентира върху необходимостта от законови промени, свързани със сдруженията на собствениците в многофамилни сгради.
Техническият панел в конференцията представи иновативни решения за управлението на сгради - арх. Ангел Захариев от „А и А архитекти“ наблегна на необходимостта от залагане на най-съвременни решения още в етапа на проектиране на сградите. Ангел Киров, Ръководител на Център „Инженеринг“ в EVN Топлофикация Пловдив представи иновативната технология за охлаждане на сгради чрез доставка на топлинна енергия от централната мрежа и разказа за положителните ефекти от изграждането на хоризонтални инсталации в многофамилни сгради.
EcoStruxure IoT платформата на Schneider Electric беше представена от Радослава Радева, която отговаря за сградния сектор в Шнайдер Електрик България. Панелът завърши с презентация на Росен Карагьозов за индустриалните решения и продукти, предлагани от технически екип на „Мундус Сървисиз” АД.
Панелът за дигитализацията започна с презентация на Веселка Данчева, Управител на CenterMine, относно дигиталната трансформация на фасилити мениджмънт бизнеса. Проф. Куниберт Ленартс представи различни аспекти на дигитализацията и цифровизацията, а Ференц Елерман, Ръководител Ключови клиенти в ISS Facility Services Holding GmbH в Германия, представи няколко смарт технологии за управление на сгради, които компанията му е внедрила в своите сгради.
Вторият ден на конференцията започна с панел за човешките ресурси във фасилити мениджмънта и реферира към една от тезите от началото на конференцията, че ситуацията с липсващите кадри в България е изключително неблагоприятна и за този сектор. Ирена Жотева, Управляващ партньор на HILL International Bulgaria, представи различните потребности на отделните поколения по отношение на работната среда и работата като цяло.
Младите служители трансформират бизнес-средата в България по същия начин, както и в други страни. Те засягат дори офис сградите на консервативни институции като банките, отбеляза Ирена Жотева.
Лъчезар Цветанов, стратегически творчески директор на Studio Novo, представи конкретни решения за дизайн на работното пространство и материалните и нематериалните ефекти от тези трансформации. Антон Гинчев даде няколко практически примера от работата си в Ten Brinke Asset Management в Германия, като представи и първия фасилити мениджмънт аутсорсинг проект в България, осъществен от компанията Intelliway Services. Тя вече е наела над 40 служители в страната, които работят за немския офис на Ten Brinke Asset Management.
Последният панел разгледа правните аспекти на фасилити мениджмънта. Стандартът ISO 41012 бе представен от Филип Клейтън, регионален директор за Балканите и Директор за България на Key Facilities Management International. Калоян Крумов, старши адвокат в Адвокатско дружество „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“, акцентира върху ключовите аспекти на фасилити мениджмънт договора и свързаните с него процедури. Никола Захариев, директор оперативна дейност в Хом Кеър Бг ЕООД, представи редица ключови проблеми и предизвикателства, свързани с юридическите отношения.