Международният валутен фонд (МВФ) запазва прогнозата си за икономическия растеж на България през 2025 г., въпреки че понижи очакванията си за световната икономика.
Фондът посочва, че растежът на България ще се забави до 2,5% през тази година след 2,8% през миналата. За 2026 г. прогнозата е за леко ускоряване на растежа до 2,7 на сто.
По отношение на инфлацията в България институцията очаква през 2025 г. тя да се ускори до 3,7 на сто след 2,6 на сто през 2024 г. Спрямо октомврийския доклад прогнозата е завишена с 1,1 процентни пункта, отбелязва БТА. За 2026 г. се предвижда забавяне на инфлацията до ниво от 2,3%.
В положителен контекст е развитието на безработицата у нас - МВФ очаква тя да се понижи до 4,1 на сто през тази година след ниво от 4,2 на сто, отчетено през 2024 г. В есенните си прогнози Фондът предвиждаше безработицата да остане на равнище 4,2 на сто и през тази година. За 2026 г. Фондът очаква безработицата да се задържи стабилна на ниво от 4,1%.
Миналата седмица управителят на Българската народна банка Димитър Радев представи актуализираната прогноза на БНБ за българската икономика. По време на среща с бизнеса той заяви, че през тази година БВП на страната ще запази миналогодишния си темп от 2,8 на сто. Прогнозата е по-оптимистична в сравнение с тази на МВФ. За 2026 г. централната банка очаква "временно забавяне до 2,2 на сто".
В актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 - 2028 г. на българското Министерство на финансите, върху която е базиран бюджетът за настоящата година, се прогнозира ръст на БВП от 2,8 на сто за 2025 г. и 3 на сто за 2026 г. - също по-оптимистично в сравнение с прогнозата на МВФ.
Малко по-висока оценка за динамиката на БВП на България дава рейтинговата агенция Fitch. В последния си анализ за страната ни по-рано този месец агенцията прогнозира увеличение на националното стопанство с 3,1 на сто през 2025 г.
Същевременно МВФ понижи прогнозата си за ръста на глобалната икономика до 2,8% спрямо очакваните през януари 3,3%. За тази промяна предупреди и управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева миналата седмица. Тя обаче допълни, че "не очаква рецесия".
За еврозоната МВФ залага на по-нисък ръст на БВП от 1 на сто, колкото беше и в междинните прогнози през зимата. Фондът прогнозира забавяне и на икономиката на целия ЕС, като за растежът тази година се смята, че ще е до 1,2% спрямо 1,4%, колкото беше предишната му прогноза.
Разгарянето на търговската война, започнало след обявяването на т.нар. реципрочни мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, ще забави глобалния икономически растеж през текущата и следващата година, посочва се в анализа.
Възникналата несигурност значително ще повлияе бизнеса. Изправени пред повишена несигурност относно достъпа до пазарите - както до собствените, така и до тези на техните доставчици и клиенти, много компании първоначално ще реагират със спиране или намаляване на инвестициите и покупките.
По същия начин финансовите институции ще преоценяват предлагането на кредитиране за бизнеса, тъй като са затруднени в преценката за степента на изложеност на компаниите на рисковете на новата среда. Комбинацията от повишена несигурност и произтичащото от това затягане на финансовите условия води до глобален шок по отношение на търсенето. Като пример МВФ посочва рeзкия спад в цените на петрола.