ОББ понижава леко прогнозата си за икономическия ръст на България за 2024 г. заради рецесията в Германия - най-големият търговски партньор на страната ни.
Това се посочва в актуализираната икономическа прогноза на банката.
Очакванията са реалният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) на България да достигне 2,2% тази година. Предишната прогноза беше за 2,3% ръст.
Хармонизираната безработица остана стабилна на ниво от 4% за месеците от май до юли. На този фон, при тенденция на забавяща се инфлация, средната месечна работна заплата отново ускорено се устреми нагоре, като отбеляза рекордни ръстове от 19,4% през май и 18,1% през юни спрямо същите месеци на 2023 г.
Двигател на тази динамика е публичният сектор, където ръстовете на работната заплата (особено в перманентна предизборна ситуация) не зависят пряко от ограниченията на съответстващ ръст в производителността на труда, подчертават от банката. Така, конкурирайки се с частния сектор за оскъдните трудови ресурси в страната, публичният сектор дърпа общото ниво на работната заплата нагоре.
От ОББ предупреждават, че ако това продължи, има риск да повлияе негативно на конкурентоспособността на българската икономика, като в същото време влоши структурно перспективите пред бюджетните разходи и дефицита.
През август хармонизираната инфлация отново се насочи надолу до 2,4% (спрямо август 2023 г.). Базисната инфлация (без храни и горива) се задържа на ниво от 3%, а потребителската инфлация (по националната методология) отбеляза последващ спад до 2,1%.
Като цяло БВП на България през първата половина на годината се движи главно от сектора на услугите, посочват от банката.