ЕП одобри споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС

UK-EU-Flags

Споразумението за оттегляне на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) бе одобрено от Европейския парламент (ЕП) в сряда вечерта с 621 гласа „за“, 49 гласа „против“ и 13 гласа „въздържал се“.

Парламентът направи преглед на предстоящите предизвикателства в дебат с държавния секретар по европейските въпроси Николина Бръняц от Хърватското председателство на Съвета на ЕС, председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и главния преговарящ на ЕС Мишел Барние, пише economy.bg.

Коментирайки историческото значение на гласуването, повечето говорители от името на политическите групи подчертаха, че споразумението за оттегляне не е краят на отношенията между ЕС и Обединеното кралство и че връзката между европейските народи е силна и ще продължи да съществува. Те също посочиха, че ще се вземат поуки от Brexit, които трябва да очертаят бъдещето на ЕС и благодариха на Великобритания и нейните евродепутати за техния принос по време на членството на страната.

Много от участници в дебата предупредиха, че преговорите за бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство ще бъдат трудни, особено като се има предвид представеният график в споразумението за оттегляне.

След историческия вот, председателят на ЕП Давид Сасоли заяви: Дълбоко ме натъжава мисълта, че сме стигнали до този момент - петдесет години интеграция не могат лесно да се развалят. Всички ще трябва да работим усилено, за да изградим нови отношения, като винаги се съсредоточаваме върху интересите и защитата на правата на гражданите. Няма да бъде просто. Ще има трудни ситуации, които ще тестват бъдещите ни отношения. Ние знаехме това от началото на Brexit. Сигурен съм обаче, че ще успеем да преодолеем всякакви различия и винаги да намерим допирна точка.”

За да влезе в сила, споразумението за оттегляне трябва да мине през последно гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета.

Преходният период, който започва на 1 февруари, приключва през декември 2020. Всякакво споразумение за бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство трябва да бъде напълно приключено дотогава, за да може да влезе в сила на 1 януари 2021. Преходният период може да бъде удължен още веднъж за период от една до две години, но решението трябва да бъде взето от Съвместния комитет на ЕС и Обединеното кралство преди 1 юли. Парламентът ще трябва да одобри всякакво бъдещо споразумение относно бъдещите отношения. Ако в такова споразумение се посочват споделени компетенции между ЕС и държавите членки, то тогава националните парламенти също трябва да го ратифицират.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.