Бързото издигане на китайската социална мрежа TikTok от нишово приложение за споделяне на видеоклипове до глобален гигант сред социалните мрежи предизвика интензивни проверки, особено по отношение на връзките с Китай.
Във Вашингтон платформата беше обвинена в шпионаж.
Европейският съюз (ЕС) подозира, че тя е била използвана за повлияване на президентските избори в Румъния в полза на крайно десен кандидат, пише БГНЕС.
Албания забрани приложението за една година, а министър-председателят на страната Еди Рама го определи като "бандитът в квартала".
Ето и основните спорове около TikTok.
Албания: забрана за минимум една година
Албанският министър-председател Еди Рама заяви, че от 2025 г. правителството ще спре социалната мрежа TikTok за най-малко една година.
Този ход беше предприет по-малко от месец след като 14-годишен ученик беше убит, а друг ранен при бой в близост до училище в Тирана. Боят се е развил в резултат на онлайн конфронтация в социалните мрежи.
Румъния: подозрения за оказване на политическо влияние
ЕС проучва дали изненадващата победа на крайнодесния кандидат за президент Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори в Румъния е била подпомогната от руска намеса и "преференциално третиране" от страна на TikTok.
Това е третото разследване, което Комисията започва срещу TikTok. Платформата може да бъде глобена с до 6% от световния си оборот.
От приложението посочват, че са предприети "решителни действия" за справяне с дезинформацията, свързана с изборите. Русия отрича да се е намесвала във вота в Румъния и където и да било другаде.
САЩ: натиск за продажба
През април САЩ приеха закон, който задължава китайския собственик на TikTok - ByteDance, да продаде платформата до 19 януари 2025 г. с мотив, че чрез нея Китай получава достъп до данни за американски потребители. В противен случай платформата ще бъде забранена в страната, което ще лиши TikTok от нейните 170 милиона потребители там.
TikTok признава, че служители на ByteDance в Китай са имали достъп до данни на американските потребители, но отрича да е предоставяла данни на китайските власти.
За да защитят данните, правителството на САЩ, Европейската комисия и правителството на Великобритания вече забраниха TikTok от работните устройства на държавните служители през 2023 г.
Австралия: забрана за тийнейджъри
TikTok беше сред многото платформи, към които беше насочен приетият през ноември в Австралия забележителен закон за забрана на достъпа на лица под 16 години до социалните мрежи.
Компаниите, които не спазват закона, са заплашени от глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (32,5 млн. щатски долара) за "системни нарушения".
От TikTok признават, че са "разочаровани" от австралийското законодателство и твърдят, че то може да тласне младите хора към "по-тъмните кътчета на интернет".
По данни на агенция Wallaroo почти една трета от потребителите на TikTok са на възраст между 10 и 19 години.
ЕС: премахване на функции
През август компанията, под натиска на регулаторните органи на ЕС, беше принудена да се откаже от функцията в TikTok Lite във Франция и Испания, която възнаграждаваше потребителите за времето, прекарано пред екрана.
В тази програма за награди потребителите на възраст над 18 години можеха да печелят точки, които да разменят за стоки, като ваучери или карти за подаръци, като харесват и гледат видеоклипове. ЕС обвини тази програма, че може да има "силно пристрастяващи последици".
Функциите за редактиране и мощният алгоритъм на TikTok привличат армия от създатели на съдържание и влиятелни личности. Според доклад на Forbes служителите на TikTok и ByteDance обаче ръчно увеличават броя на прегледите на определено съдържание.
TikTok твърди, че ръчното популяризиране засяга само малка част от препоръчаните видеоклипове.
Дезинформация
Приложението редовно е обвинявано, че поставя потребителите в опасност с разпространението на опасни видеоклипове с "предизвикателства".
Има смъртни случаи на деца, които са се опитвали да повторят т.нар. предизвикателство за затъмнение, което включва потребителите да задържат дъха си, докато изгубят съзнание. Съществуват и други подобни игри, които водят до тежки фрактури сред подрастващите.
В проучване на групата за дезинформация NewsGuard около една пета от видеоклиповете по актуални въпроси като руската война в Украйна са определени като фалшиви или подвеждащи.
Редица медии и организации за проверка на фактите получават заплащане от TikTok в няколко държави в Азия и Океания, Европа, Близкия изток и испаноезичната Латинска Америка, за да модерират видеоклипове, които потенциално съдържат невярна информация. Видеоклиповете се премахват от TikTok, ако екипите докажат, че информацията в тях е невярна.