Съветът на финансовите министри на ЕС (ЕКОФИН) одобри в петък пакет от мерки за борба с данъчните измами с ДДС. Те предвиждат данъчните администрации и митниците в отделните страни членки заедно с европейските правоприлагащи органи като ОЛАФ, Европол и Европейската прокуратура, да обменят по-ефективно и бързо информация за дейности и организации, заподозрени и уличени в измами с ДДС. Допълнително мерките позволяват съвместни одити между две или повече национални данъчни администрации, както и повече правомощия за Eurofisc (съществуващата мрежа на експерти по борба с измамите в ЕС) и достъп до данните за регистрация на автомобили от други държави членки.
Мерките следва да бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС и да влязат в сила 20 дни по-късно, пише capital.bg.
Прилагането на част от промените обаче се отлага до 1 януари 2020 г. Причината - изграждането на автоматизиран достъп до информацията на митниците и до тази за регистрациите на автомобили ще изисква нови технологии. С отлагането до 2020 г. се дава време на страните членки да се подготвят.
Новите правила са само краткосрочно решение, докато се приеме окончателен план за ДДС системата в ЕС (според Съвета на ЕС това може да отнеме няколко години). Съществуващите към момента вратички могат да доведат до загуби от общо 50 млрд. евро на година за европейските бюджети според оценките на Европейската сметна палата.
Какво влиза в сила тази година ...
Сред мерките, приети от финансовите министри в петък, е нова система за споделяне на информация в Eurofisc, която ще позволи на страните членки да обработват, анализират и одитират информация за трансграничен бизнес, т.е. за стоки, които са внос от държави извън ЕС. Ще бъдат възможни и съвместни одити с екипи от две или повече национални данъчни администрации, които да проверяват трансгранични доставки - особено важно за случаите на измами в сектора на електронната търговия. Eurofisc също така ще получи правомощието да координира разследвания в ЕС.
Данъчните администрации също така ще могат да разменят информация с европейски правоприлагащи органи (ОЛАФ, Европол и Европейската прокуратура) за организации, заподозрени в данъчни измами с ДДС.
...и от 2020 г.
Според сегашните правила вносни стоки от трети страни с крайна дестинация една държава членка могат да пристигнат в съюза през друга и да преминат транзитно без ДДС. Данъкът се таксува чак когато стоките пристигнат в крайната си дестинация. Така остава отворена вратичка измамници да пренасочат стоките към черния пазар след преминаването на границата на съюза без заплащане на дължимия данък. Част от проблема е и липса или бавна обработка на документи от страна на вносителя.
Според новите правила информацията за вносните стоки ще бъде споделяна между данъчните и митническите органи във всички държави членки. Така например ДДС номерът, стойността на вносните стоки, типът продукти и друга информация, подадена електронно от страна на митниците, ще бъде споделена от страната на първоначален внос с данъчната администрация на крайната дестинация.
Търговията с автомобили също е обект на измами заради разликите в начина на облагане с ДДС на нови и употребявани превозни средства. Например новите коли, при които цялата стойност е облагаема с ДДС, могат да се продават като втора употреба, за които само печалбата от продажбата се облага с данък. А ако дадена страна има подозрения за конкретен автомобил, няма да знае с коя държава да се свърже. За да се предотвратят подобни измами, експертите от Eurofisc ще получат достъп до данните за регистрация на автомобили от други държави членки.