Съветът на ЕС е приел мерки за дигитализиране на ДДС отчитането в блока до 2030 г.

Съветът на ЕС е приел мерки за дигитализиране на ДДС отчитането в блока до 2030 г.

Съветът на Европейския съюз (ЕС) е постигнал споразумение относно нови мерки, които ще пренесат правилата на ЕС за данъка върху добавената стойност (ДДС) в цифровата ера.

С нови правила относно електронните фактури и отчитането на данни в реално време, както и бизнеса, извършван чрез цифрови платформи, този пакет от законодателство ще се бори с данъчните измами, ще подкрепя бизнеса и ще насърчава цифровизацията, съобщават от пресслужбата на Съвета на ЕС.

Предстои нова консултация с Европейския парламент (ЕП), защото има някои промени между приетите текстове и договореното с парламента преди година. След това текстът ще трябва да бъде официално приет от Съвета, преди да бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС и да влезе в сила.

Пълна цифровизация на задълженията за отчитане на ДДС за трансгранични транзакции до 2030 г.

Новите правила ще актуализират системите за ДДС, така че да отразяват цифровизацията на икономиките от ЕС, ще помогнат в борбата с измамите с ДДС и ще облекчат административните задължения за малките бизнеси и отделни доставчици на услуги, коментира Михали Варга, министърът на финансите на Унгария, която е ротационен председател на ЕС в момента.

Споразумението обхваща три акта - директива, регламент и регламент за прилагане - които взети заедно водят до промени в три различни аспекта на системата на ДДС.

Правилата предвиждат пълно цифровизиране на задълженията за отчитане на ДДС за трансгранични транзакции до 2030 г., изискват от онлайн платформите да плащат ДДС върху услугите за краткосрочно настаняване и пътнически транспорт в повечето случаи, когато отделните доставчици на услуги не начисляват ДДС, подобряват и разширяват онлайн обслужването на едно гише за ДДС, така че фирмите да не трябва да преминават през скъпи регистрации за ДДС във всяка държава членка от блока, в която оперират.

Дигитално отчитане на ДДС

Понастоящем от предприятията се иска на всеки няколко месеца да представят на своите национални данъчни власти "рекапитулационни декларации" за стоки и услуги, продадени на предприятия в други държави-членки на ЕС, които са облагаеми в тези държави членки. Това отваря празнина за измамниците да се възползват от трудностите, пред които са изправени властите при бързото откриване на подозрителни трансакции, тъй като данните са непълни и не са достъпни в реално време, посочват от Съвета в съобщение.

С промените ще бъде създадена цифрова система за отчитане в реално време за целите на ДДС чрез електронни фактури. Предприятията ще издават електронни фактури за трансгранични трансакции между фирми и автоматично ще докладват данните на своята данъчна администрация. Това ще се основава на съществуващия европейски стандарт за електронно фактуриране в областта на обществените поръчки. След това националните данъчни администрации ще споделят данните чрез нова ИТ система, която ще може да предоставя анализи на подозрителни дейности.

Рамка на национално ниво ще гарантира качеството на данните, включени в електронните фактури, с гъвкавост за държавите членки при прилагането на тази рамка.

Системата на ЕС трябва да бъде въведена през 2030 г. и че всички съществуващи национални системи трябва да станат оперативно съвместими със системата на ЕС до 2035 г.

ДДС за платформената икономика

Понастоящем много доставчици на онлайн услуги за отдаване под наем на квартири и превоз на пътници не плащат ДДС. Това е главно защото те са склонни да бъдат или индивидуални доставчици (като шофьор или лице, което отдава апартамента си под наем), или малки предприятия, които обикновено не са задължени да се регистрират по ДДС или често просто не са запознати със своите задължения или спазването на данъчното законодателство правила в други държави членки. Това води до несъбиране на големи суми ДДС и понякога до нелоялна конкуренция между традиционните услуги за настаняване и транспорт и тези, които работят чрез платформи.

Съгласно новите правила операторите на платформена икономика ще отговарят за събирането и внасянето на ДДС в случаите, когато техните доставчици на услуги не плащат сами ДДС (съгласно така наречения модел на "приет доставчик"). Платформата ще събира ДДС директно от клиента и ще го превежда на данъчните власти.

Ще има преходен период за прилагане на правилата за предполагаем доставчик, както и възможност за освобождаване на малките и средни предприятия (МСП) от правилата за предполагаем доставчик.

Обслужване на едно гише за регистрация по ДДС

За момента системата за обслужване на едно гише позволява на предприятията да декларират и внасят дължимия ДДС върху техните продажби на стоки и услуги на потребители от една страна на ЕС в друга, чрез администрацията на една държава членка и на един език. Въпреки това компаниите, които искат да продават стоки на потребители в държава членка, различна от тяхната собствена (т.е. от склад или седмичен пазар в тази държава членка), все още трябва да се регистрират за целите на ДДС два пъти.

Поради това новите правила сега ще разширят обхвата на съществуващите обслужвания на едно гише до продажби от бизнес към потребители на определени артикули, като електричество или газ, които се извършват в държава членка, различна от тяхната собствена, а не само между гранични доставки. Това ще включва ситуации, при които компаниите просто искат да преместят запаси в друга държава членка, за да ги продадат там директно на потребителите на по-късен етап.

По този начин разширеното обслужване на едно гише ще позволи на още повече предприятия да изпълняват задълженията си по ДДС чрез един онлайн портал и на един език.

Съветът също така се съгласи да прехвърли задължението за плащане на ДДС при сделки между предприятия от доставчика на стока или услуга към купувача, ако този доставчик не е установен в държавата членка, където се дължи ДДС (съгласно т.н. - наречен "механизъм за обратно начисляване"). Това вече беше възможно в някои ситуации, но в бъдеще ще стане задължително.

Съветът обаче е решил да не разширява съществуващата разпоредба за предполагаем доставчик, която възлага отговорността за събиране на ДДС на платформи, които улесняват трансакциите, а не на основните доставчици - за всички стоки, доставени от онлайн платформи и прехвърляне на собствени стоки. Съветът се е споразумял също така да не променя правилата за произведения на изкуството и антики.

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.