Киберрисковете вече са най-сериозната заплаха за бизнеса в световен мащаб. За България обаче номер 1 са законовите и регулаторни промени, освен технологиите, посочва се в деветото издание на проучване на Allianz „Алианц Риск Барометър“ за най-сериозните заплахи за бизнеса.
Проучването е осъществено сред 2 700 експерти от над 100 страни, сред които управители, мениджъри по управление на риска, брокери и застрахователи, съобщават от Алианц България.
Киберинцидентите са станали по-разрушителни и скъпи за компаниите и често тези събития водят до съдебни дела и спорове, заключават експертите. Общо 39% от анкетираните посочват кибер атаките като най-сериозна корпоративна заплаха.
Прекъсване на бизнес дейността се нарежда на второ място в световен план, но остава основно притеснение. За сериозни заплахи се считат също дигитализацията и гражданските неподчинения, които създават нови причини за разрушителни сценарии и финансови загуби.
Най-висок скок в класацията на рисковете отбелязват климатичните промени. В световен план компаниите изказват най-сериозна загриженост за физически загуби, предизвикани от екстремни климатични събития, но също така се опасяват от критика от страна на потребителите, задействане на регулаторни механизми и завеждане на съдебни дела.
Сред растящите тревоги на преден план излизат последиците от търговската война между Китай и САЩ, Brexit и глобалното затопляне.
Българските експерти оценяват като рискови за бизнеса, освен законодателните изменения и новите технологии, търговските войни, митническите тарифи, икономическите санкции, протекционизма, Brexit, дезинтеграцията в еврозоната. Не по-малко предизвикателни за компаниите в България са въздействието на изкуствения интелект, автономните автомобили, „Интернет на нещата“ (IoT), блокчейн и нанотехнологиите.
Бизнесът у нас се опасява и заради липсата на квалифицирана работна ръка, репутационни загуби, кражби, измами, корупция и макроикономическите развития.