Законодателни промени с цел скъсяване веригата на доставки, ограничаване на прекупвачите и на утежняването на цената, както и действия за недопускане на нелоялни и силови практики на пазара - това са част от мерките, които правителството ще предприеме след свиканото от премиера Росен Желязков съвещание относно цените на храните.
Министър-председателят отбелязва, че държавната намеса трябва да доведе до справедливи обществени отношения между всички участници в агрохранителната верига и справедлива и достъпна пазарна цена за крайния потребител.
Като примери за нелоялни и силови практики Желязков посочи отложените плащания, едностранно налаганите такси и санкции и едностранното налагани стимули, увеличаващи цената. Следва да наложим прекия достъп на местния производител до крайния клиент в сътрудничество с общините и общинските структури, заяви министър-председателят.
Във взаимодействие с Комисията за защита на конкуренцията ще бъдат установени нелоялните търговски практики, скритите форми на концентрация и съгласуваните практики по вертикала. В тази връзка премиерът Росен Желязков призова Народното събрание бързо да обнови състава на антимонополния орган, защото дейността му е изключително важна за регулирането на пазара.
Във възможно най-кратки срокове Националната агенция за приходите (НАП) ще изготви анализ за дейностите на търговските вериги, като се тръгне от производителя и се стигне до крайния потребител, включително колко са посредниците, каква надценка всеки от участниците начислява, финансовата дисциплина на всеки по веригата, ДДС. Агенция "Митници" също ще направи анализ по линия на вноса от трети страни и вътрешно общностните доставки.
До месец ще бъде изготвена и законодателната инициатива по темата, която Министерският съвет ще внесе в парламента.
Министърът за земеделието и храните Георги Тахов поясни, че целта на новия закон е да нормализира отношенията по цялата верига - от първично производство, през преработватели, през дистрибуцията на първичните продукти, както и търговията на едро и дребно. Тази регулация би довела до една нормализация на пазара, заяви Тахов.
Министър Тахов обърна внимание и на друг проблем - относно сдружаването на производителите, което по думите му също е от голямо значение за позицията им в преговорния процес на пазара.
Всички законодателни промени, свързани с агрохранителната верига ще бъдат съгласувани с браншовите организации, за да се гарантира баланс между правата на земеделските производители и операторите по веригата, коментира агроминистирът.
Не влизаме в търговска полемика с големите вериги, категоричен беше премиерът Росен Желязков и обяви, че още следващата седмица ще им бъде отправена покана за диалог. Целта е да постигнем краен ефект по непротиворечив, законосъобразен и европейски начин, посочи министър-председателят.
Министърът на финансите Теменужка Петкова представи данни във връзка с еднодневния обявен бойкот миналата седмица, които сочат, че на 12 февруари оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000 лева, а на 13 февруари оборотите спадат до 19 400 000 лева, което е с 28,8% по-малко.