Allianz Commercial публикува 14-ото годишно проучване на ключовите бизнес рискове по света - Allianz Risk Barometer, базирано на обратната връзка на повече от 3778 специалисти по управление на риска от 106 държави.
Киберинцидентите, като пробив в данните или атаки със зловреден софтуер с цел откуп, и ИТ прекъсванията (напр. случаят с CrowdStrike) представляват най-голямо безпокойство за компаниите в световен мащаб през 2025 г., според Allianz Risk Barometer - 14-ото годишно проучване на ключовите бизнес рискове по света, проведено сред 3778 специалисти по управление на риска от 106 държави.
За пореден път прекъсването на бизнес дейността е основна грижа за компании от всякакъв мащаб и заема второто място.
След още една тежка година на природни катаклизми, каквато беше 2024 г., тази заплаха е поставена на трето място от бизнеса.
В резултат на дванадесетмесечния изборен маратон по света, нарастващото геополитическо напрежение и потенциала за търговски войни, законовите и регулаторни промени се нареждат на четвърто място.
Най-значително придвижване нагоре в класацията бележи изменението на климата, което се изкачва от седма на пета позиция - това е най-високата позиция на този фактор до днес.
По-малките компании са по-загрижени за локални и непосредствени рискове, като съответствие с регулаторните изисквания, макроикономическото развитие и недостига на квалифицирана работна ръка. Някои от заплахите, които ангажират вниманието на по-големите компании обаче, стават актуални и за по-малките фирми, като изменението на климата, политическите рискове и насилието се изкачват в класацията.
Тази тенденция е видна и в резултатите от анкетата в България. За първи път в топ 10 на заплахите за бизнеса у нас са класирани измененията в климата (на седма позиция с 19%) и кибератаките (десета позиция с 12%).
В България бизнесът класира пазарното развитие (42%) и макроикономическата обстановка (38%) като най-големите бизнес рискове. В сравнение с миналата година тези рискове се задържат на най-предните позиции, като през 2025 г. само разменят местата си.
Трети по значимост у нас са законовите и регулаторни промени (31%), които се изкачват значително в класацията от шесто на трето място, а скокът в процентно изражение е внушителен - 17%. Недостигът на квалифицирана работна ръка слиза от трето на четвърто място с 27%, последван от рисковете енергийна криза и природни бедствия с равен процент - 23 на сто.