Дребният бизнес в ЕС ще може по-лесно да емитира ценни книжа на финансовите пазари в блока

coins-money-Pixabay

Като част от съюза на капиталовите пазари Европейският съюз (ЕС) предприема стъпки да подкрепи достъпа на малките и средните предприятия (МСП) до нови източници на финансиране.

Постоянните представители на държавите членки в ЕС одобриха позицията на Съвета относно предложение за предоставяне на по-лесен достъп на МСП, които се опитват да регистрират и емитират ценни книжа на финансовите пазари, като същевременно се запазва защитата на инвеститорите и интегритетът на пазара.

Инициативата се отнася по-специално до „пазари за растеж на МСП“ — наскоро въведена категория места за търговия, предназначени за малки емитенти. Въз основа на този текст председателството ще започне преговори с Европейския парламент на 6 март, съобщават от пресслужбата на Съвета на ЕС.

"МСП имат най-голям принос за създаването на работни места и растеж в Европа. Те обаче зависят до голяма степен от банкови заеми за своето финансиране. Ето защо е от решаващо значение да се помага активно на МСП да разнообразят своите източници на финансиране и да им се предостави по-опростен и по-лесен достъп до капиталовите пазари”, коментира Еужен Теодоровичи, министър на финансите на Румъния, която председателства Съвета през първата половина на тази година.

От 20-те милиона МСП в Европа само 3000 са регистрирани за борсова търговия към момента. Това се дължи отчасти на високите разходи за привеждане в съответствие, от една страна, и на недостатъчната ликвидност, от друга. Предложените правила имат за цел да се намали административната тежест и да се премахнат бюрократичните пречки, пред които са изправени по-малките дружества.

Предложението съдържа изменения на регламентите относно пазарната злоупотреба и относно проспектите, с които да се направят задълженията, налагани на емитентите на пазарите за растеж на МСП, по-пропорционални, като същевременно се запази интегритетът на пазара, и по-специално:

  • по-рационализирана административна тежест, която да поддържа интегритета на пазара и информираността на инвеститорите, в частност що се отнася до задълженията за докладване за лица, които имат достъп до чувствителна по отношение на цените информация (списъци на лицата с достъп до вътрешна информация);
  • олекотен проспект, които съответства в по-голяма степен на МСП, чиито ценни книжа вече са допуснати до търговия на регулиран пазар за растеж на МСП.

Следващи стъпки

На 7 декември 2018 г. Парламентът гласува позицията си относно регистрирането на МСП за борсова търговия. Поради това преговорите между Съвета и Парламента могат вече да започнат.

В допълнениеЕС подкрепя кредитирането, като предоставя по-лесен достъп до ипотечни заеми и заеми в публичния сектор.

Днес румънското председателство и Европейският парламент постигнаха предварително споразумение по хармонизирана нормативна рамка за покритите облигации. Тя ще дава общо определение за знака на ЕС за покрити облигации, как се получава той и как да се ползва преференциално капиталово третиране. Предстои споразумението да бъде представено на посланиците към ЕС за одобрение.

Покритите облигации са финансови инструменти, които се обезпечават от отделна група активи – обикновено ипотеки или публичен дълг, и към които инвеститорите имат преференциално право на вземане в случай на несъстоятелност на емитента. Покритите облигации са ефикасен източник на финансиране на икономиката, който осигурява високо ниво на сигурност за инвеститорите.

"Покритите облигации са важен инструмент за финансиране в някои държави членки, но в други се използват твърде ограничено. Благодарение на постигнатото днес споразумение ЕС ще разполага с действаща нормативна рамка, която ще предлага стимули за ползването на тези продукти в цяла Европа и активно ще допринася за развитието на съюза на капиталовите пазари", посочва Теодоровичи.

Пазарите на покрити облигации са особено развити в Германия, Дания, Испания, Италия, Люксембург, Франция и Швеция, тъй като тези страни имат дългогодишни действащи национални режими. През декември 2015 г. неизплатената сума от покрити облигации, емитирани от базирани в ЕС институции, достигна 2,1 трилиона евро и представляваше 84% от общия обем на световно равнище.

Целта на предложението на Комисията от март 2018 г. за нормативна рамка (състояща се от директива и регламент) е да се установи минимум от изисквания за хармонизация, на които да отговарят всички покрити облигации, предлагани в ЕС. Това ще повиши сигурността за инвеститорите и ще създаде нови възможности, по-специално за по-слабо развитите пазари.

Предложението за рамка:

  • предвижда общо определение за покритите облигации
  • определя структурните характеристики на инструмента
  • определя задачите и отговорностите за надзора на покритите облигации
  • определя правилата за използване на знака за европейски покрити облигации
  • подобрява условията за предоставяне на преференциално пруденциално третиране на покритите облигации в съответствие с Регламента за капиталовите изисквания

Следващи стъпки

Предстои политическото споразумение за покритите облигации да бъде представено на посланиците към ЕС за одобрение. След това текстът ще бъде редактиран от юрист-лингвистите. Парламентът и Съветът ще бъдат приканени да приемат предложенията за регламент и директива на първо четене.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.