Доц. Светослав Димков
Аналитиците от Международната асоциация на създателите на системи за управление на производството (MESA International) считат, че ключов фактор за устойчив успех на индустриалните предприятия е използването на комплексни системи за управление на производствените процеси.
Съвременната информационна система за автоматизиране на дейността на индустриалното предприятие може да се изобрази като пирамида, в основата на която стоят автоматизираните системи за управление на технологичните процеси (SCADA), в средната част
са разположени MES системите, а във върха на пирамидата – ERP системите.
Пирамидата изобразява информационните потоци от работните центрове (машини, оборудване, работни места) към топ мениджмънта на организацията. SCADA системите се намират непосредствено над производствената система. От различните промишлени контролери и датчици тези системи снемат данни, които постъпват в модулите на MES системите, които са разположени в офисите на производствените звена. След преработка на данните се превръщат управленска информация, която постъпва в ERP системата, която функционира в звената на средния мениджмънт на организацията.
Процес на производствено планиране с ERP системи
За планирането на организационната дейност и за планирането на самите операции при ERP системите може да се каже само едно – все още се извършва по вече твърде остарелия стандарт на APICS MRP II без отчитане на текущото натоварване на строго определено производствено оборудване и без отчитане на състоянието на процеса на обработка на създаваните продукти. Такива производствени планове се оказват неизпълними на практика. Планирането с ERP системи може да послужи само за формирането на обемен производствен план в рамките на по-продължителен период (месец).Корекцията на подобен род планове обикновено е твърде трудна и в опре- делени случаи невъзможна. Затова те трябва да се изпълняват при изключително строга дисциплина от страна на изпълнителите във всички, включени в производствената верига организационни звена. Такива управлявани от ERP производствени системи имат ограничен запас от устойчивост по отношение на отклонения в производствения план. Ключов фактор при такива производствени системи са изпълнителите.
Друга особеност на ERP системите е,че след изпращане на производствените задания към всички организационни звена, системата не е в състояние да откликне ако вследствие на смущение възникне нужда от корекция някъде. Това е така защото всяко препланиране отново ще доведе до създаването само на обемен план, в който отново ще липсват подробни данни за срокове, изделия, операции и т.н. А точно това е най-необходимо на ниво производствено звено (цехово равнище).
Производствено планиране с APS системи
От гледна точка на точността на производственото планиране системите от клас APS (Advanced Planning and Scheduling) определено представляват интерес. APS системите се появяват на пазара в средата на 90-те години на 20-ти век. Те са средство за същинско планиране дейността на индустриалното предприятие. Тези системи позволяват производственото планиране да бъде:
- разширено и усъвършенствано;
- синхронно;
- оперативно;
- точно и оптимизирано.