Финтех пазарът расте бързо, като приходите се очаква да достигнат 1,5 трилиона долара до края на десетилетието, според Boston Consulting Group. Надпреварата за иновации не показва признаци на забавяне, а банките трябва да проявят гъвкавост и да се възползват от възможностите, както и да се предпазят от заплахите.
Според Ройтерс четири ключови тенденции във финтех сектора се открояват за 2025 г. и след това.
Блокчейн излиза на масовия пазар
За много потребители терминът "блокчейн" е езотеричен и събужда образи на криптовалути и нестандартни финансови сделки, които остават слабо разбрани и дори са гледани с подозрение в някои среди.
Въпреки това - независимо дали го знаят, или не, блокчейн е фундаментална финтех тенденция. Скоро той може да залегне в основата на все повече от финансовите трансакции, тъй като традиционният финансов свят (TradFi) започва да приема децентрализираните финанси (DeFi) и ги отваря за криптовалутни и други трансакции.
Световният икономически форум прогнозира, че до 2027 г. 10% от световния брутен вътрешен продукт (БВП) би могъл да бъде токенизиран и съхраняван на блокчейн.
Това, което някога се считаше за заплаха за установения финансов ред, сега представлява шанс да направи трансакциите по-бързи, по-сигурни и по-прозрачни. Като инфраструктура, върху която е изграден DeFi, блокчейн създава непроменим дигитален регистър на трансакции, записан в множество компютърни мрежи и системи, като всяка една от тях формира блок във веригата.
Тъй като записите са криптирани и с времеви печат, блокчейн ще играе важна роля в предотвратяването на измами. Блокчейн също така позволява интегрирането на смарт контракти (самоизпълняващи се, самоверифициращи се договори с вградени контроли и съответствие) във финансовата екосистема, като по този начин рационализира процеси като KYC и ги прави по-стабилни.
Регулаторите ще продължат да увеличават натиска
Следващият 12-месечен период се очертава да е натоварен на регулаторния фронт. Засилващата се регулация на финтех сектора е ключов въпрос за индустрията. Колкото и да е важно да се поставят подходящи регулаторни рамки около новите и нововъзникващите технологии, някои се притесняват, че това би могло да задуши иновациите, да увеличи разходите и да доведе до непредвидени последствия.
Регулаторната среда става все по-сложна, тъй като правилата стават по-строги и широкообхватни, и тъй като повече юрисдикции въвеждат свои собствени набори от правила, създава се фрагментирана среда, чието проследяване се усложнява.
От KYC, CDD и CIP до AML, правилата за изкуствения интелект (AI), списъкът с изисквания за банките - регулациите за кредитните институции се затягат. Докато това би трябвало да бъде полезно по отношение на увеличаването на защитите, то също така налага значителна тежест върху финансовите институции. Изпълнението на задълженията по икономически ефективен начин е ключово.
Изкуственият интелект като трансформираща сила
AI е естествена допълваща възможност за финансовите институции, а регулаторното съответствие е една област, където той би могъл да излезе на преден план. AI е тук, за да остане, и ще се утвърди като финтех тенденция. AI моделите би трябвало да помогнат на банките да следят непрекъснато променящите се регулации във всички необходими географски области благодарение на способностите им да усвояват и анализират големи обеми от данни и възможността за непрекъснато обучение и адаптация.
Там, където хората би трябвало да прекарват дълго време в проследяване на регулаторни актуализации и да гарантират, че се прилагат правилните правила, AI може да свърши работата за нула време, с голяма точност.
AI може да бъде мощен инструмент и за предотвратяване на измами. Неговата способност да открива модели и аномалии означава, че е идеален инструмент за маркиране на необичайно поведение или подозрителна активност в реално време, така че да могат да бъдат предприети подходящи действия.
Финансовите институции могат да използват AI, за да научат повече за своята клиентска база, така че да могат да подобрят клиентското преживяване и да предложат персонализирани услуги и съобразени продукти. Чрез задълбочено изследване на данните AI може да им помогне да отговорят (или дори да надминат) очакванията, да насърчат лоялността, да изострят конкурентните си предимства и оттам - да се увеличат приходите.
Потенциалът на Open Banking
Концепцията за Open Banking, или т.нар. отворено банкиране, съществува от известно време, но сега този нов модел, който трансформира начина, по който се осъществява достъп и споделяне на финансови данни, се развива в нови посоки под формата на Open Payments и Open Finance. Те разширяват възможностите, предлагани от Open Banking, за да отворят споделянето на данни за продукти като инвестиции, пенсии, застраховки и ипотеки и да направят плащанията по-ефективни, като елиминират много стъпки в процеса.
Според различни прогнози до 2026 г. глобалните платежни трансакции, улеснени от Open Banking, ще достигнат 116 милиарда долара, което е с 2800% повече спрямо 2021 г.
Съществуват и рискове обаче, най-вече за сигурността на чувствителните данни.
Кои са най-добрите иновации в сферата на финтех и седем други индустрии? Innovation & Тech Аwards е първото издание на конкурса, организиран от сп. Enterprise, за най-добрите технологични постижения в България. Победителите ще бъдат обявени на 12 юни. Вижте повече за наградите!