Европейските разходи за разширена и виртуална реалност (AR/VR) ще достигнат, съответно, 1,1 милиарда и 3,4 милиарда долара през 2023 г. До 2027 г. разходите за AR/VR ще нараснат до 10,5 милиарда долара, или с почти 25% средногодишно увеличение за периода 2022-2027 г., според данни на International Data Corporation (IDC).
За тази година ръстът се очаква да е 32% в сравнение с предходната.
Това показва как AR и VR са стратегически технологии в подкрепа на бизнес целите на организациите, посочват от IDC.
"В отговор на предизвикателните макроикономически условия много европейски компании възприемат по-предпазлив подход към ИТ инвестициите и отлагат някои големи проекти, свързани с AR/VR", коментира Любомир Димитров, мениджър изследвания, IDC Data and Analytics, Европа.
Той подчертава, че промяната в приоритетите набляга на оптимизиране на възвръщаемостта на инвестициите и повишаване на производителността и ефективността. Според него интересът към технологията ще продължи да се увеличава заради дигиталната тенденция за "отдалечено всичко" и запазване на силен фокус върху безопасността на служителите.
Индустриите, насочени към потребителите, търговията на дребно и производството ще бъдат индустриите с най-големи разходи за AR/VR през 2023 г. Тези индустрии ще заемат почти 64% от общите разходи за технологиите.
В B2B сектора ресурсните индустрии ще отчетат най-силен растеж, като увеличението се очаква да е двуцифрено, изразено в проценти, през целия прогнозен период.
AR/VR помага на бизнеса да подобри ефективността, като позволява бърза дистанционна поддръжка и разрешаване на проблеми в случай на повреда на активи, повишава производителността чрез увеличаване на човешките способности и повишава безопасността чрез заместване на често рисковано обучение на място с безопасни виртуални инструкции.
В индустрията на ресурсите безопасността е от решаващо значение и AR позволява на експертите да инспектират виртуално както машините, така и заобикалящата среда. Това позволява безопасен оглед на опасни зони, без да се застрашава живота и здравето на операторите на обектите.
Обучението, онлайн представянето и индустриалната поддръжка ще заемат най-големия дял от B2B инвестициите в AR/VR технологии през 2023 г. Виртуалното обучение стана по-популярно, тъй като помага на служителите да придобият умения бързо и по интерактивен начин в безопасна среда.
Виртуалното обучение също е по-рентабилна алтернатива на традиционното обучение в индустрии като производство и транспорт.
Тъй като дистанционната и хибридната работа се превърнаха в новото нормално, AR/VR играе решаваща роля за посрещане на нуждите от отдалечено сътрудничество. Технологията позволява на компаниите да надхвърлят традиционните инструменти за видео- и аудиоконферентна връзка, като предоставят на служителите по-завладяващи и ангажиращи преживявания при непрекъснатите критични екипни дейности.