Международните и националните регулаторни органи надигат повече шум за използването на знаменитости в социалните медии, които могат да повлияят на финансовите решения на потребителите.
Броят на нашумелите случаи увеличи видимостта в този сектор, което доведе до последващо увеличаване на регулаторния фокус, пише Ройтерс.
Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) провежда съвместни надзорни действия с националните регулатори през 2023 г., като проверява дали маркетинговите комуникации, включително сътрудничеството с инфлуенсъри, следват правилата за разкриване.
Европейската комисия предложи промени в Директивата за дистанционния маркетинг на потребителски финансови услуги. Комисията иска да вкара в регулациите нови изисквания по отношение на договорите за финансови услуги, сключени от разстояние, които ще бъдат добавени към Директивата на Европейския съюз за правата на потребителите от 2011 г., за да отразят цифровизацията на финансовите услуги.
Комисията за вътрешен пазар и защита на потребителите на Европейския парламент наскоро гласува тези нови разпоредби да включват правила, които изискват лица да декларират дали са компетентни да рекламират даден продукт и дали са получавали някакво възнаграждение за това. Finance Watch, европейска група за кампании, иска преразгледаната директива да забрани инфлуенсър маркетинга на инвестиционни и финансови продукти и естетична хирургия.
В Обединеното кралство Службата за финансово поведение (FCA) забрани на инвестиционно приложение да използва платени промоции в социалните медии през февруари 2022 г. поради опасения относно партньорството му с финансови инфлуенсъри. Агенцията предупреди и обществеността за криптопродукти, популяризирани в социалните медии. FCA също така засили интервенциите по отношение на финансовите промоции.
Важно е да се отбележат две нещо. Първо, не е автоматично погрешно фирмите да използват знаменитост в социалните медии или инфлуенсър за популяризиране на продукт или услуга, при условие че се спазват правилата. Мнозина правят точно това.
Доклад от октомври миналата година на Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO) установява, че регулаторите са забелязали по-голямо използване на инфлуенсър маркетинг от фирмите и 43% от европейските фирми планират да увеличат инвестициите си в инфлуенсър маркетинг.
Много влиятелни лица имат база от последователи, която е много привлекателна дори за фирмите за финансови услуги, тъй като съответства на целевата им демографска група. Използването на инфлуенсър също може да бъде по-евтино от използването на традиционни маркетингови канали.
Доскоро правилата и последствията, свързани с точността на рекламирането чрез каналите на социалните медии, бяха неясни. Това означаваше, че използването на инфлуенсъри може да позволи на фирмите да избегнат контрола, който идва с по-традиционните маркетингови кампании.
Второ, възходът на финансовите инфлуенсъри е симптоматичен за други проблеми, пред които е изправен инвестиционният пазар на дребно. Доверието в традиционните финансови и инвестиционни компании не е голямо и разходите възпират хората да получат официален финансов съвет.
Проучването на FCA за финансовия живот през 2020 г. например установява, че 26% от потребителите нямат доверие в индустрията, само 35% от 18-24-годишните и 17% от хората с инвестиционни активи на стойност минимум 10 хил. паунда са се доверили на професионален съвет от лицензиран консултант. В резултат на това хората се превръщат в самонасочващи се инвеститори, а финансовите инфлуенсъри запълват празнотата в информацията и доверието.
Чрез увлекателното разказване на истории т.нар. финфлуенсъри се свързват със своите общности по важни теми, които често не се обсъждат от техните приятели и семейство. Основната грижа на регулаторите изглежда е какво насърчават финфлуенсърите и как.