Търговията на дребно у нас отбеляза ръст

retail

През декември 2015 г. оборотът в търговията на дребно у нас нараства с 2.7% спрямо същия месец на предходната година, показват данни на Националния статистически  институт.

На месечна база оборотът нараства по-значително при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 5.2%, с фармацевтични и медицински стоки - с 3.8%, с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 3.2%, и търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 2.7%.

На годишна база през декември 2015 г. оборотът нараства по-значително при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 16.2%, с фармацевтични и медицински стоки - с 10.8%, и търговията на дребно с разнообразни стоки - с 3.6%. Спад е регистриран в търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 2.0%, с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 1.2%, и търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 0.5%.

Положително се развива и износът на България за ЕС, където се регистрира ръст от 8.3% и достигаа 26.9 млрд., сочи статистиката. На месечна база износът за ЕС се увеличава с 1.3% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.474 млрд. лева.

Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 69.3% от износа за държавите - членки на ЕС.

Вносът на България от ЕС през периода януари - ноември 2015 г. се увеличава с 5.9% спрямо същия период на 2014 г. и е на стойност 30.4 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.

През ноември 2015 г. вносът на България от държавите - членки на ЕС, се увеличава със 7.8% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3.048 млрд. лв.

При износа на България за ЕС през единадесетте месеца на 2015 г. в сравнение със същия период на 2014 г. най-голям ръст е отбелязан в секторите „Химични вещества и продукти” (22.1%) и „Минерални горива, масла и подобни продукти” (16.9%). Спад се наблюдава в сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)” (1.6%). При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение е отчетено в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” (23.3%). Най-голямо намаление се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти” (23.9%).

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.