Повечето българи осъзнават необходимостта да пригодят живота си към последиците от климатичните промени, според проучване

Повечето българи осъзнават необходимостта да пригодят живота си към последиците от климатичните промени, според проучване

Повечето хора в България осъзнават необходимостта да пригодят своя начин на живот към последиците от изменението на климата, според годишното климатично изследване, възложено от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

Респондентите поставят изменението на климата на пето място в списъка на предизвикателства за страната, като то се нарежда след политическата нестабилност, издръжката на живота, безработицата и достъпа до здравеопазване. Много от тях са на мнение, че инвестициите за приспособяване сега ще предотвратят ръста на разходите в бъдеще, според съобщение на банката.

Общо 96% от респондентите в България смятат, че е важно страната да се приспособи към изменението на климата, като половината от тях смятат, че това трябва да е приоритет. Общо 89% одобряват незабавни разходи за приспособяване към климата, за да бъдат избегнати по-високи разходи в бъдеще, сочат данните на банката.

Според проучването 94% от българите (14 пункта над средното за Европейския съюз (ЕС) от 80%) са били засегнати от поне едно крайно метеорологично явление през изминалите пет години. По-конкретно, 62% са били засегнати от екстремни горещини и горещи вълни (7 пункта над средното за ЕС), 48% са били засегнати от горски пожари (27 пункта над средното за ЕС от 21%) и 45% са се сблъскали със засушавания (10 пункта над средното за ЕС от 35%).

Общо близо три четвърти от българите признават, че ще трябва да променят начина си на живот поради изменението на климата, като 41% в сравнение с 35% в ЕС допускат, че ще трябва да се преместят на по-неуязвимо от климатичните промени място.

Българите посочват още, че във връзка с климатичните промени е важно да се засади устойчива на климатичните промени растителност (48%, 13 пункта над средното за ЕС от 35%), а градовете да се охлаждат чрез озеленяване на улиците или създаване на допълнителни зелени пространства (40%). Анкетираните отчитат и необходимост от подобряване на инфраструктурата - например чрез по-добри отводнителни системи, бариери срещу наводнения, укрития при бури или устойчиви електропреносни мрежи (40%).

През последните години опостушителни наводнения, причинени от поройни дъждове отнеха животи и причиниха значителни материални щети в страната. Поредицата от подобни събития очертава уязвимостта на България на фона на все-по тежките последици от изменението на климата и поставя ударението върху спешната необходимост от стратегии за засилена устойчивост и приспособимост, посочват от ЕИБ.

Понастоящем Европа е континентът с най-бързо повишаващи се температури и се очаква крайните метеорологични явления да зачестят успоредно с повишаването на температурите по света, според доклад на Европейската агенция за околна среда.

Влошаващите се условия изправят инфраструктурата пред сериозни предизвикателства и застрашават стабилността на доставките от вода и храна в света, като доказват неотложната необходимост от комплексни стратегии за приспособяване към климата.

Зелените технологии и кръговата икономика са в основата на зеления преход, възприет от Европейския съюз като стратегия за трансформиране на икономиката в отговор на климатичните промени и като инструмент за подобряване на ресурсната ефективност. На конференцията "Зелена трансформация: Кръгова икономика и устойчиво развитие - хора, материали бизнес модели" ще научите повече за добрите практики за внедряване на устойчивост в бизнеса и администрацията. Повече за събитието можете да научите на сайта му!

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.