Край на петролната ера: 200 държави се споразумяха за постепенен отказ от изкопаеми горива

Край на петролната ера: 200 държави се споразумяха за постепенен отказ от изкопаеми горива

Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (UNFCCC), по-често наричана COP28, прие в сряда споразумение за постепенно премахване на изкопаемите горива.

На срещата на върха за климата COP28, която се провежда в Дубай, държавите постигнаха историческо споразумение за преходен период за отказ от всички изкопаеми горива, за да бъдат достигнати нетни нулеви емисии в световен мащаб до 2050 г., съобщават Ройтерс и "Файненшъл таймс".

Това е първа по рода си сделка, сигнализираща за евентуалния край на ерата на петрола, предава БНР.

Сделката, сключена в Дубай след две седмици на преговори, има за цел да изпрати мощен сигнал към инвеститорите и политиците, че светът е обединен в желанието си да скъса с изкопаемите горива, нещо, което според учените е последната най-добра надежда, за да се спре климатичната катастрофа.

В постигната сделка също така се призовава за утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб до 2030 г., ускоряване на усилията за намаляване използването на въглища и ускоряване на технологии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид, които могат да изчистят трудни за декарбонизиране индустрии.

Сега, след като сделката е сключена, държавите са отговорни за изпълнението чрез национални политики и инвестиции.

В рамките на минути след откриването на пленарната сесия в сряда председателят на COP28 Султан ал-Джабер обяви, че постигнатото споразумение, определено от него като "исторически пакет", е без възражения от нито една от почти 200-те присъстващи държави.

"За първи път говорим относно изкопаемите горива в нашето окончателно споразумение", каза Джабер. "Постигнахме промяна в парадигмата, която има потенциал да предефинира нашите икономики", посочи той по време на заключителната сесия на срещата на върха, малко след одобрението на сделката.

Ал-Джабер обаче отправи предупреждение: "Едно споразумение е толкова добро, колкото и изпълнението му. Ние сме това, което правим, а не това, което казваме".

"Това е моментът, в който мултилатерализмът всъщност се обедини и хората взеха индивидуалните интереси и се опитаха да определят общото благо", каза пратеникът на САЩ по климата Джон Кери след приемането на сделката.

"За първи път светът се обединява около толкова ясен текст относно необходимостта от преход от изкопаемите горива", посочи министърът на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.