Средният период за осъществяване на плащания между фирмите по света се удължава, като 85% от компаниите са се сблъскали със закъснения в паричните постъпления.
Това констатират от консултантската компания "Кофас", която провежда редовни проучвания, свързани с плащанията.
Повечето от бизнесите посочват, че тези забавяния са по-дълги и по-чести в сравнение с 2023 г.
Влошаването на платежното поведение допринася за ръст на несъстоятелностите, които сега се задържат на значително по-високи нива спрямо 2019 и 2023 г., според проучването.
Закъсненията на корпоративните плащания са разпространена практика
Средният срок за плащане във Франция се е увеличил на 51 дни в сравнение с 48,2 дни миналата година. Въпреки че този срок е значително по-дълъг в сравнение с този, предоставян в държави като Германия (32 дни) и Полша (42 дни), все пак е значително по-кратък от сроковете в Китай (70 дни) и останалата част от Азия (64 дни).
Просрочени вземания по фактури: ситуацията продължава да се влошава.
Общо 85% от анкетираните компании са се сблъскали с просрочени плащания през 2024 г. срещу 82% през миналата година. Тези закъснения са по-чести във Франция в сравнение с Германия (78% от компаниите), Полша (49%), Китай (62%) и останалата част от Азия (60%). В тези региони, въпреки че предоставените платежни срокове са по-дълги, закъсненията са по-редки.
Повечето малки и средни предприятия (МСП) съобщаватза по-чести забавяния в сравнение с предходната година: 89% от МСП се сблъскват със забавяния (в сравнение с 88% през 2023 г.). Тази тенденция е отчетлива и при средните предприятия (ETIs - Intermediate-sized enterprise), големите компании и микромикропредприятия (VSEs - Very small enterprises) - 84% и 80% срещу 78% миналата година.
Размерът на компанията остава определящ фактор за продължителността на забавянията. Общо 73% от много малките предприятия (VSEs) са отбелязали увеличение на просрочените плащания, докато при средните предприятия (ETI) и големите компании този дял достига 55%.
Докато по-голямата част от фирмите съобщават за забавяния на финансови задължения под 30 дни, 46% са се сблъсквали с такива за по повече от един месец.
Нито един сектор не е пощаден, като автомобилният, енергийният, фармацевтичният, агрохранителният, финансовите услуги и строителството са особено тежко засегнати тази година. Над 25% от компаниите в тези сектори съобщават за просрочени плащаниянад 2 месеца.
Сред компаниите, които са изпитали забавяния, 40% ги приписват на финансовите затруднения на клиентите си -далеч преди организационните проблеми (27%) и управлението на паричния поток без финансови затруднения (20%).
Бизнес несъстоятелностите надвишават нивата отпреди COVID
След като останаха на изключително ниски нива до средата на 2022 г., броят на фирмите в несъстоятелност нарасна през 2023 г. През първата половина на 2024 г. техният брой остава над предкризисните нива. През първите 7 месеца на 2024 г. са регистрирани 39 506 случая на несъстоятелност - увеличение с 23% спрямо 2023 г. и с 26% спрямо 2019 г.
Тази динамика засяга всички сектори на икономиката. Най-силно засегнати са компаниите с оборот под 250 000 евро, които са87% от случаите на несъстоятелност.
Постоянният натиск върху маржовете и паричните потоци вероятно ще поддържа високите нива на несъстоятелности през втората половина на 2024 г. и поне през първата половина на 2025 г.
Влошаваща се икономическа перспектива и множество рискове
Както и миналата година, негативната перспектива за платежното поведение на клиентите съответства на песимистичните икономическипрогнози. Независимо от размера на компанията, повечето от анкетираните фирми очакват влошаване на икономическата средата или в най-добрия случай стабилност.
Макар това наблюдение да е сходно за компаниите с различни размери, износителите са по-оптимистично настроени благодарение на частичното възстановяване на световната търговия. Перспективата пред паричните потоци е по-нюансирана, като разходите за финансиране и в по-малка степен заплатите ще останат високи.
Основните рискове, посочени от компаниите, са трудностите при наемане на персонал, цената на суровините и забавянето на глобалното търсене. Те остават до голяма степен непроменени спрямо миналата година.