Всяка трета фирма в България отлага плащания заради отложени плащания към нея, според проучване

Всяка трета фирма в България отлага плащания заради отложени плащания към нея, според проучване

Всяка трета компания в България отлага плащания към клиенти и доставчици заради верига от отложени плащания на нейни клиенти и доставчици и недостатъчно налични средства. Това показват резултатите от национално представително проучване, осъществено от през март 2025 г. от компанията за финансови решения Smart Factoring и социологическата агенция BluePoint.

Проучването е проведено сред представителна извадка от лица, вземащи решения в компании с персонал до 249 човека и годишни приходи между 100 хил. и 5 млн. евро, уточняват от компанията Smart Factoring.

Ситуацията създава порочен кръг на междуфирмена задлъжнялост и поражда предизвикателства в отношенията между компаниите, посочват социолозите.

Като цяло междуфирмената задлъжнялост е естествена част от бизнес средата и често е знак, че бизнесът расте, че разширява дейността си и инвестира в нови възможности. Когато е под контрол, междуфирмената задлъжнялост не е повод за тревога, а инструмент за по-голям оборот и по-бързо развитие.

Рискът възниква, когато тази задлъжнялост не се управлява добре. Отложените плащания и натискът върху паричния поток могат да застрашат дори стабилни компании, а в сянка често остава именно възможността да се използва този ресурс като ликвидност за устойчив растеж.

Общо 42,5% от анкетираните представители на компании посочват, че отложените плащания влияят негативно върху отношенията на фирмата с партньорите им, а 11,2% от тях определят последствията като силно негативни за бизнеса им. Това показва необходимостта от финансови решения, които да осигурят предвидимост за бизнеса и да гарантират възможностите му за растеж, посочват изследователите.

Най-честата причина, която компаниите изтъкват за отлагане на плащания към контрагенти, е отложени плащания към тях (58,1%). Други причини са липса на достатъчно налични средства (41,3%), вътрешни процеси и правила по входиране и обработка на финансовите документи (24,1%), както и умишлено отлагане поради приоритизиране на паричните потоци в компанията (17,5%).

Рисковете, свързани с отложени плащания засягат почти всички бизнес сектори в България. В резултат на това участниците в анкетата се обединяват около негативни последици, най-често свързани със забавени доставки (32,8%), натрупани дългове към бюджета (19,8%), намалени или отложени плащания на разходи за персонал (17,6%), забавяне на инвестиционно намерение (14,9%), отлагане на плащания по кредити и лизинги (10,7%), както и загуба на партньори.

Общо 17,5% от участниците в проучването посочват, че през последните няколко години се наблюдава увеличение на отложените плащания. В допълнение, наличните данни доказват, че няма зависимост между големината на компанията и наличието или липсата на отложени плащания. Проучването категорично отхвърля и хипотезата за разлика в пропорцията отложени плащания между компании, които работят предимно с български фирми, и такива, които работят с чуждестранни клиенти.

Статистиката показва още, че търговията е секторът, който най-често отлага плащания.

Въпреки установените финансови предизвикателства пред бизнесите, около половината от тях не използват външно финансиране дори при наличие на отложени плащания към тях. Причината често се крие в изискванията и необходимостта от обезпечение на традиционните източници на финансиране. Това е проблем за много малки и средни предприятия.

Сред тези, които все пак използват инструменти за привлечен капитал и външно финансиране, най-често срещани решения са: банков кредит (26%), овърдрафт (20,1%) и заем от собственика (12,8%). Факторингът е избор на само 2,4% от фирмите заради ниското познаване на услугата.

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.