ЕП предлага по-високи цели за намаляване на отпадъците в ЕС до 2030 г.

ЕП предлага по-високи цели за намаляване на отпадъците в ЕС до 2030 г.

Европейският парламент (ЕП) предлага по-високи обвързващи цели за намаляване на отпадъците, които да бъдат постигнати на национално равнище до края на 2030 г., съобщават от пресслужбата на институцията.

Евродепутатите приеха на първо четене позицията си относно предложеното преразглеждане на Рамковата директива за отпадъците с 514 гласа "за", 20 гласа "против" и 91 "въздържал се".

Текстът представлява позицията на Парламента на първо четене. Досието ще бъде разгледано от новия Парламент след европейските избори на 6-9 юни.

Институцията предлага да се заложи цел за намаляване на хранителните отпадъци с най-малко 20% в преработката и производството на храни (вместо 10%, предложени от Комисията) и 40% на глава от населението в търговията на дребно, ресторантите, заведенията за хранене и домакинствата (вместо 30%).

Парламентът също така иска от Комисията да оцени дали следва да бъдат въведени по-високи цели за 2035 г. (съответно най-малко 30% и 50%) и ако това е така, изисква от институцията да представи законодателно предложение.

Евродепутатите одобриха и схеми за разширена отговорност на производителя, чрез които производителите, които продават текстилни изделия в ЕС, ще трябва да покриват разходите за тяхното разделно събиране, сортиране и рециклиране. Държавите членки ще трябва да въведат тези схеми 18 месеца след влизането в сила на директивата (в сравнение с 30 месеца, предложени от Комисията).

Новите правила ще обхващат продукти като облекло и аксесоари, одеяла, спално бельо, завеси, шапки, обувки, матраци и килими, включително продукти, които съдържат текстилни материали, като кожа, възстановена кожа, каучук или пластмаса.

От ЕП подчертават, че всяка година в ЕС се генерират 60 млн. тона хранителни отпадъци, или по 131 кг на човек средно, и 12,6 млн. тона текстилни отпадъци. Само облеклото и обувките представляват 5,2 милиона тона отпадъци, което се равнява на 12 кг отпадъци на човек всяка година. Същевременно под 1% от текстилните изделия в световен мащаб се рециклират в нови продукти.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.