ЕК смекчи целта на ЕС за намаляването на въглеродния отпечатък

ЕК смекчи целта на ЕС за намаляването на въглеродния отпечатък

Европейската комисия (ЕК) смекчи целта на Европейския съюз (ЕС) за намаляване на въглеродния отпечатък. В сряда институцията обяви, че новата цел предвижда намаляване на въглеродните емисии с до 90% към 2040 г. спрямо 1990 г.

Целта, освен това, не е твърда. Комисията дава на страните членки на ЕС безпрецедентна свобода на действие за постигането ѝ, пише Politico. Брюксел също така разрешава част от тази цел да бъде постигната чрез международни въглеродни кредити - спорен механизъм, който възлага част от климатичните усилия на блока на развиващите се страни.

На практика правителствата на ЕС биха могли да финансират климатични проекти в други страни и да отчитат полученото намаление на емисиите към собствените си цели. Критиците на тази мярка обаче предупреждават, че това рискува да подкопае вътрешните усилия на ЕС за декарбонизация.

Вопке Хьокстра, комисар на ЕС по въпросите на климата, защити решението си да пренебрегне критиките. Допълнителната свобода на действие е "подобрение на системата", настоява той.

"Нека вземем предвид и факта, че планетата не дискриминира къде се изпускат емисии във въздуха", допълва комисарят. "Така че смятаме, че е разумно да позволим на нашите компании и държави да бъдат гъвкави с последните няколко процентни пункта", подчертава Хьокстра.

Комисията предлага да се определят строги ограничения за кредитите, като използването им се обвърже с правилна оценка на въздействието. Ще се изисква финансираните проекти да осигуряват значителни намаления на емисиите и се предлага изключването им от пазара на въглеродни емисии на блока.

Изпълнителният орган на ЕС също така иска максимум 3 процентни пункта от целта да бъдат постигнати чрез кредити, което е в съответствие с позицията на Германия по въпроса. Франция обаче настоява за повече, а Полша я подкрепя.

На държавите от ЕС се дават още две възможности за улесняване на постигането на целта. Първо, интегриране на поглъщането на въглероден диоксид в пазара на въглеродни емисии на блока, което би облекчило натиска върху енергоемките индустрии. Второ, по-голяма гъвкавост между целите на страните за абсорбиране на въглероден диоксид и целите за намаляване на емисиите.

Според оценките на ЕК, ЕС вероятно ще постигне целта си да намали емисиите с 55% до 2030 г.

Предложението на Комисията за определяне на цел в областта на климата за 2040 г. ще бъде представено на Европейския парламент (ЕП) и на Съвета на ЕС за обсъждане и приемане в рамките на обикновената законодателна процедура.

Миналата седмица ЕК прие и нова рамка за държавна помощ в подкрепа на Пакта за чиста промишленост. Тази рамка дава възможност на държавите членки да стимулират развитието на чистата енергия, декарбонизацията на промишлеността и чистите технологии.

С мерките се опростяват правилата за държавна помощ в пет основни направления: енергията от възобновяеми източници и нисковъглеродни горива; цените на електроенергията за енергоемките потребители; декарбонизация на съществуващите производствени съоръжения; развитие на производствени мощности за чисти технологии в ЕС; амаляване на риска за инвестициите в чиста енергия, декарбонизация и инфраструктура.

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.