Европейската комисия (ЕК) разкри планове за справяне с нарастването на вноса на електронна търговия с ниска стойност в Европейския съюз (ЕС), за да запази вътрешния си пазар и да предотврати свободното влизане на вредни стоки в блока.
Комисията иска да използва Закона за цифровите услуги (DSA) и наскоро влезлия в сила Общ регламент за безопасност на продуктите като работни рамки за безопасност на потребителите, тъй като и двата определят стандартите за безопасност за онлайн пазарите, става ясно от съобщение на ЕК.
Изпълнителната власт призовава за приемането на пакета за реформа на митническия съюз, предложен през май 2023 г., който предвижда премахването на освобождаването от мита за колети с ниска стойност (под 150 евро) и ще създаде митнически орган на ЕС - децентрализирана агенция, която ще събере всички митнически органи на държавите членки под шапката си, съобщава EuroNews.
Инструментариумът също предлага проверка на безопасността на продуктите с помощта на AI инструменти заедно с тайно пазаруване, тестови дейности за откриване и изтегляне на продукти от пазара, разрешени съгласно Общите разпоредби за безопасност на продуктите, въведени миналия декември.
ЕС разчита на националните органи за защита на потребителите за прилагане и наблюдение на законите. Съгласно Регламента за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (CPC) обаче Комисията може да координира усилията на европейско ниво. Пример са действията на Комисията срещу китайския сайт за електронна търговия Temu поради опасения относно нереални отстъпки, принудителна игровизация и фалшиви отзиви.
Вчера от Брюксел обявиха разследване и срещу онлайн гиганта за търговия с дрехи Shein.
Комисията планира и да координира дейността на националните потребителски органи относно безопасността на продуктите, продавани онлайн, за да засили обмена на информация.
Данните показват, че през 2024 г. в ЕС са внесени около 4,6 милиарда артикула с ниска стойност, които не надвишават стойност от 150 евро, доставени чрез електронна търговия. Това се равнява на 12 милиона пратки на ден, като количеството им се удвоява спрямо 2023 г. и утроява спрямо 2022 г. Този ръст е придружен от значително увеличаване на опасните продукти, влизащи в блока, тъй като много от тях не съответстват на разпоредбите за защита на потребителите.
ЕС иска да направи оценка на ситуацията, "за да се увери, че гражданите и предприятията могат да продължат към предимствата на онлайн пазаруването, като същевременно минимизират рисковете от опасни продукти, които заплашват здравето и безопасността им".
Комисията ще оцени ефекта от предприетите мерки в рамките на една година и ще публикува доклад за прилагането им от ЕС и страните членки.
Същевременно от бизнес организацията Ecommerce Europe коментират, че приветстват приоритизирането на проблема с равните условия и конкуренцията между онлайн търговците от ЕС и от трети страни, мерките не признават напълно непосредствената необходимост от гарантиране на лоялна конкуренция в рамките на единния пазар на ЕС.
Според организацията ЕК трябва да гарантира, че законодателството на ЕС ще се прилага ефективно и че всички участници в електронната търговия, активни в Съюза, спазват правилата на ЕС, независимо къде се намират.