Българските фермери настояват директните плащания по Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз (ЕС) да се запазят. Това става ясно от проучване, осъществено от Института за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро сред браншови организации, които представляват 2 500 регистрирани земеделски производители.
Масово стопаните не са убедени, че България е готова да премине от Схемата за единно плащане на площ към Схемата за основно плащане – схема, съгласно която фермерите трябва да придобиват права на плащане
Проучването е част от инициативата на Института за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро „ОСП след 2020 – Изборът на България“.
Вторият дебат по темата ще се проведе на 21 септември 2017 г. от 10 часа в София Хотел Балкан (Шератон). Сп. Enterprise е медиен партньор на събитието.
Повече от половината анкетирани смятат, че сегашното съотношение във финансирането трябва да бъде променено. Приблизително същият дял искат повече средства за втория стълб от ОСП – Програмата за развитие на селските райони.
Според анкетираните в рамките на новата Програма за развитие на селските райони трябва да има три приоритета – за инвестиции в стопанствата, за качеството на храните и хранителната верига. Стопаните слабо подкрепят приоритети, свързани с развитието на селските райони и в подкрепа на стопанствата на млади фермери.
Проучването показва, че стопаните се обединяват около мнение за опростяване на ОСП, намаляване на бюрокрацията, въвеждане на електронно управление в сферата на земеделието и премахване на националните правителствени субсидии в селското стопанство, за да не се изкривява конкуренцията.
Всеобщо мнение е, че таван на субсидиите трябва да има, но трябва да има и по-сериозен контрол.
Стопаните коментират още, че е необходимо да се отмени и ежегодната им пререгистрация като земеделски производители, както и да отпадне изискването за поддържане на архив на хартия.