Почти една трета от строителните фирми в България изпитват финансови трудности. Това показват данни на консултантската компания по управление на риска Coface.
Компаниите от строителния сектор през 2017 г. са били над 31 800. Първите 10 от тях са реализирали оборот 1,43 млрд. лева, което е с 43% по-малко спрямо 2016 г., показва статистиката.
Общият оборот на фирмите от сектор строителство за миналата година възлиза на 19,8% от БВП. Най-голям обем реализират фирмите, които се занимават със сградно строителство предвид и закъснението на най-големите инфраструктурни проекти, финансирани с европейски средства.
Компанията посочва, че секторът на имотите в България бавно се възстановява на фона на ниските лихви по ипотеките. Това обаче води до надценяване на активите, макар и задлъжялостта на домакинствата да не се увеличава силно, т.е. няма предпоставка за балон.
Статистиката на БНБ показва, че ипотечните кредити се увеличават със 7,85% през 2017 г., или с 688 млн. лева, спрямо 2016 г. През януари 2018 г. жилищните и ипотечните кредити нарастват с над 305 млн. лв. спрямо декември 2017 г., а ръстът спрямо януари 2017 г. достига 11%.
Цените на имотите обаче растат с по-бързи темпове спрямо доходите, като за миналата година увеличението достига 7%. В сравнение с 2015 г. обаче ръстът е над 17%, докато заплатите се увеличават с 10%. Според Coface това повдига въпросителни около изплащането на задълженията в дългосрочен план при покачване на лихвите, влизането на България в еврозоната предвид и инфлацията.
Очакванията са лихвите да почнат да растат от края на тази година, но няма прогнози с колко.