Производителят на батерии "Монбат" се отказва от покупката на завода на Assad в Тунис, каквито планове обяви миналата година, тъй като смята подобна сделка за рискова.
Вместо това компанията се насочва към по-малки, но повече на брой проекти, като част от потенциалните обекти на придобиване вече са идентифицирани, стана ясно на среща на ръководството с инвеститори, пише capital.bg.
От дружеството понижиха леко прогнозата си за тази година заради неблагоприятните борсови цени на оловото и лекото забавяне на старта на новия завод в Италия. От следващата година обаче "Монбат" прогнозира да започне да расте, така че през 2022 г. консолидираната оперативна печалба да надмине 37 млн. лв.
Прекалено много рискове
Намеренията на компанията да купи тунизийския завод бяха част от обща стратегия, която включваше също придобиването на рециклиращия завод Piombifera в Италия и германските компании Gaia и EAS, които разработват литиево-йонни батерии. Последните сделки приключиха успешно още миналата година, проведен беше и дю дилижънс в Assad. При проверка на условията по договора за покупка обаче "Монбат" е установила, че сделката е свързана със сериозни рискове. По специално става дума за съдебни спорове и неизяснен статут на земята, върху която е построен заводът. Друга причина е течащото изпълнително производство върху част от дяловете на алжирското дъщерно дружество на Assad, което практически би довело до загуба на контрол от страна на "Монбат" върху него. От компанията са установили още, че тунизийският завод носи и "необоснован екологичен риск", който трудно може да се прогнозира и управлява. Затова в крайна сметка е взето решение за оттегляне от сделката.
Сега "Монбат" ще насочи вниманието си към повече на брой, но по-малки проекти, което ще й позволи да диверсифицира риска. Това означава също, че средствата от облигационната емисия, които компанията издаде в началото на тази година, ще бъдат инвестирани поетапно. От общо набраните 27.8 млн. евро досега са използвани 5.4 млн. евро, а още 5 млн. евро са планирани да бъдат вложени. Според ръководството променената стратегия няма да компрометира очакваната добавена стойност, а само ще я фазира във времето.
На мястото на пропадналата сделка с Assad засега "Монбат" идентифицира като потенциални цели на придобиване компании в Мароко и Египет. Преглед се прави и на предприятия в Южна Африка и Узбекистан. По отношение на иновационните проекти, част от които са придобитите миналата година две германски компании за литиево-йонни батерии с висока мощност, дружеството работи върху още няколко, включително този за преработка и добив на антимон като част от рециклиращия бизнес. Този проект в момента е на етап технико-икономическо проучване.
Резултати и прогнози
Компанията понижава прогнозата си за тази година, като вместо очаквана печалба преди лихви, данъци и обезценки (EBITDA) от 25.5 млн. лв. предвижда консолидираният резултат да е 19.2 млн. лв. Спадът идва основно от лекото забавяне на проекта в Италия, както и от неблагоприятните цени на оловото на борсата. В сравнение с миналата година консолидираният резултат също ще е по-нисък с 1.2 млн. лв. (2.8%) главно заради разгръщането на инвестицията в Германия.
Петгодишният план на компанията предвижда EBITDA да започне да нараства още следващата година и през 2022 г. да надмине 37 млн. лв. Приходите тогава се очаква да бъдат над 225 млн. лв. (159 млн. за 2018 г.).
От компанията отчитат още, че въпреки липсата на позитивен ефект от ценовия спред на оловото през 2018 г. силните резултати на поделението за батерии, което осигурява около половината от печалбата и което увеличава обемите си с 21% към август, почти напълно компенсират разликата в оперативния резултат. В другия си основен бизнес - рециклиране, групата очаква 18% по-слаби резултати от миналата година, което се дължи на еднократни продажби на по-скъпо, богато на антимон олово през 2017 г..
Както производството на батерии, така и рециклиращата дивизия се влияят от промените на оловния индекс на Лондонската метална борса. Тъй като е производствена единица и винаги има запаси от олово и продукция с олово, при увеличаване на цената на борсата групата генерира положителни резултати и обратно - негативни резултати при намаляване на индекса, уточниха от "Монбат".
Новите бизнеси
Рециклиращият завод в Италия също се очаква да бъде на загуба тази година, тъй като започна работа няколко месеца по-късно от очакваното (през септември вместо през юли). Косвените положителни ефекти обаче вече се усещат. "Заводът в Италия вече работи и като синергийни ефекти допринася за общата печалба на групата", коментира изпълнителният директор на "Монбат" Атанас Бобоков за "Капитал".
В сегмента на литиево-йонните батерии се предвижда да бъде достигнат паритет между приходи и разходи през 2019 г., когато ще започне производството. "Първите литиево-йонни клетки по новата програма в германското предприятие ще излязат на пазара в средата на 2019 г.", каза Петър Бозаджиев, член на съвета на директорите на "Монбат" и управляващ директор на германския Monbat Holding.
По думите на Бобоков общите инвестиции на "Монбат" в дружествата в Италия и Германия са над 10 млн. евро, което включва 4.1 млн. евро покупни цени и още 6 млн. евро допълнителни вложения.