Темпът на ръст на преките чуждестранни инвестиции в България продължава да се забавя, показват данните на БНБ.
За периода от януари до юли показателят достига малко под 220 млн. евро, което е с почти 375 млн. евро по-малко за първите седем месеца на миналата година.
Разликата идва от отлива на дялов капитал, отрицателната реинвестирана печалба и намалението на задълженията на дружествата с чуждестранни акционери по финансови, облигационни и търговски кредити.
Според capial.bg към понижението има отношение намалението на капитала на българското поделение на италианската Unicredit и Банка ДСК, собственост на унгарската OTP Bank. Операциите се наложиха заради новия Международен стандарт за финансово отчитане, който влезе в сила от началото на годината и изисква от банките да заделят по-големи провизии. За чуждите институции това се отразява като свиване на дяловия капитал в статистика.
Според данните второто тримесечие е било по-добро откъм инвестиции в дялов капитал и дългови инструменти спрямо времето от януари до март. Общо за периода април - юни чуждите инвестиции са 279.9 млн. евро, от които 134.5 млн. евро в дялов капитал и 180.6 млн. евро в дългови инструменти. Корекция на сумата оказва отрицателната стойност на реинвестираната печалба в размер на 35.5 млн. евро за тримесечието.
Ефектът на месец юли върху резултата за седемте месеца на годината също е негативен заради намалението на задълженията по дългови инструменти с 56.9 млн. евро. Така за времето от януари до юли резултатът е 219.9 млн. евро преки инвестиции в страната.
За същия период инвестициите в чужбина възлизат на 278.9 млн. евро при 167.3 млн. евро за първите седем месеца на миналата година.