Държавата се отказва от участие в сделката за ЧЕЗ

tok-zima-Pixabay

Българската държава няма каквото и да е намерение да участва частично или изцяло в сделката за продажбата ма ЧЕЗ", заяви финансовият министър Владислав Горанов, който взе участие в заседанието на временната парламентарна комисия за продажбата на предприятието. Той направи уточнението, че представя позиция на финансовото ведомство, която е съгласувана с министър-председателя.

"Това е консолидирана позиция на всички участници в тогавашната среща (с фирмата "Инерком", която беше избрана за купувач на ЧЕЗ, и министър-председателя Бойко Борисов - бел.ред.), че ние не смятаме въпреки обществения интерес, че това е методът за защита интересите на българските граждани, т.е. включването на държавата в една подобна сделка. Подобна позиция е валидна и консолидирана с министър-председателя", заяви още финансовият министър, цитиран от dnevnik.bg.

От думите на Горанов се разбра, че е било решено, че за защита на интересите на българските граждани, са достатъчни наличните регулаторни механизми.

Това решение е напълно противоположно на първоначално обявеното при срещата в Министерския съвет с Гинка Върбакова, собственик на купувача "Инерком България", на 1 март. Тогава тъкмо финансовият министър обяви, че държавата е поставила въпроса да придобие поне контролен дял при покупката на българския бизнес на ЧЕЗ. По-късно бе уточнено, че това може да стане чрез покупка на дялове в самата "Инерком". В същото време, макар и говорител след срещата при Борисов, самият Горанов изрази лично мнение, че държавата не трябва да купува дял, такава бе позицията и на министъра на икономиката Емил Караниколов.

"Оставаме с разбирането, че имаме достатъчно механизми от гледна точка на законодателно равнище, от гледна точка на регулаторни и съществуващите държавни органи, които регулират конкуренцията и енергийния пазар, и не е необходимо, освен ако народното представителство не реши, че трябва да се промени регулаторната рамка", заяви Горанов.

По думите на Горанов участието на българската държава в подобна сделка би било нецелесъобразно. Той заяви, че все още няма официален отговор от страна на чешката държава дали би допуснала подобно участие.

"Дали сделката ще се реализира или не, е извън регулаторните функции на държавата. Нямаме намерение като изпълнителна власт да се намесваме в частноправни отношения", заяви още министърът.

На заседанието на комисията е бил поканен и премиерът Бойко Борисов, но депутатът от БСП Жельо Бойчев обяви, че е постъпило писмо от него, в което той казва, че не може да коментира детайлите по сделката, защото изявленията му може да окажат отражения върху делото срещу България, което чешката държава води.

След като приключи участието му в заседанието, Горанов заяви пред журналисти, че неофициално е известно, че сделката за продажбата на ЧЕЗ трябва да приключи до девет месеца.

Той обясни първоначално заявеното намерение на българската държава да участва в сделката, като опит да се отговори на създалото се обществено "огромно напрежение, с политически внушения, че нещо много страшно се случва".

"Проведохме разговори и към онзи етап бяхме готови да отговорим на обществените очаквания, че държавата трябва да е на мястото си. Днес не сме на различно мнение, че държавата трябва да е на мястото си, тя има изградени органи, които да регулират този бизнес. След много разговори в рамките на правителството надделя поддържаната винаги от Министерство на финансите теза, че ролята на държавата в икономиката трябва да бъде само като регулатор, а не като собственик", заяви още Владислав Горанов.

Сотир Цацаров: Срещу Гинка и Славчо Върбакови няма досъдебни производства

Главният прокурор Сотир Цацаров също участва в заседанието на комисията, на която представи справка за това дали срещу Гинка Върбакова, собственик на купувача "Инерком България" и съпруга й Славчо Върбаков има разследвания и преписки.

Подобна информация е поискана от прокуратурата и от ДАНС в края на февруари, а два дни по-късно и от главния секретар на президента Румен Радев. Писмото изпратено от държавното обвинение до институциите гласи, че при проверка в унифицираната информационна система на прокуратурата по имената на семейство Върбакови, не излизат досъдебни производства и преписки, които се водят срещу тях. Подобни са данните и при търсенето в системата за "Инерком България".

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.