Турция е един от водещите търговски партньори на България и заема 4-то място в българския износ и 5-то място във вноса.
Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов по време на Българо-турски бизнес форум в Истанбул, Турция. На форумът участваха над 150 български и турски фирми, съобщават от пресцентъра на Министерството на икономиката.
Той допълни, че географската близост и потенциалът на пазарите предопределят висока активност между българските и турските фирми. „Двустранната търговия е балансирана, като за 2017 г. е почти 4 млрд. евро. Българският износ за Турция надвишава 2 млрд. евро, заема 7.8% от общия износ и бележи ръст от 10%. Вносът от Турция е 1,9 млрд. евро, като заема 6.3% от общия внос и бележи ръст от 17.3%“, подчерта Караниколов.
Икономическият министър заяви, че за периода 1996 – 2017 г. турските инвестиции в България са в размер на над 1 млрд. евро, а за 2017 г. те са в размер на 80.8 млн. евро. „Тези цифри категорично потвърждават важното значение на Турция като външнотърговски партньор на страната ни.“, подчерта Караниколов.
Той допълни, че допълнителен импулс за развитие на двустранните икономически отношения може да даде и провеждането на сесия на Междуправителствената българо-турска комисия за икономическо сътрудничество.
„Използвам настоящия форум, за да ви информирам, че с Решение на Министерския съвет на Република България съм определен в качеството ми на министър на икономиката за съпредседател от българска страна на комисията“, посочи Караниколов. От турска страна беше отправено предложение в началото на следващата година във Бурса да се състои следващия бизнес форум.
По време на посещението министър Караниколов проведе среща с министъра на икономиката на Турция Нихат Зейбекджи. Двамата обсъдиха търговско-икономическите отношение, както и възможностите за тяхното активизиране. По време на срещата беше поставен акцент на възможностите за инвестиции в инфраструктурни проекти и сътрудничеството в областта на земеделието.
„Българските и турските компании имат възможност да кандидатстват за финансиране „Българските и турските компании имат възможност да кандидатстват за финансиране със съвместни проекти за научно-изследователски и развойни по Евростарс-2“. Това заяви Габриела Козарева, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), при откриването на форума.
Тя посочи, че Програма Евростарс е средство, което малките и средните предприятия от двете страни могат да използват, за да повишат своята конкурентоспособност.
Съвместните проекти по програмата трябва да са насочени към създаването на нов или значително подобрен продукт, технология или услуга и да включва поне 2 юридически лица, регистрирани в две различни държави.