Европейската комисия (ЕК) изключи България от списъка с държавите с икономически дисбаланси под по-строго наблюдение, съобщават от пресслужбата на ЕК.
„Дисбалансите в България са коригирани. България е осъществила съществен напредък при укрепването на управлението на финансовия сектор, корпоративният дълг е спаднал, както и делът на необслужваните кредити. Това показва, че поетият траен ангажимент към определени политики и реформи носи добри резултати“, коментира изпълнителният заместник-председател на ЕК, отговарящ за икономиката в интерес на хората Валдис Домбровскис.
В анализа се изтъква, че властите в България продължават да адресират установените макроикономически дисбаланси, като засилват финансовия надзор и запълват уязвимостите във финансовия сектор. Подобрение се отчита още в корпоративното управление на държавните предприятия.
Подобряването на качеството на работа на институциите, борбата с корупцията и насърчаването на благоприятен бизнес климат са важни за бъдещия растеж. Твърдият ангажимент на България за влизане в ERM II дава допълнителен тласък на реформите, посочва се още в доклада.
Според ЕК перспективите пред растежа на България са благоприятни, но има възможност за по-нататъшно укрепване на икономиката, особено на фона на най-високите нива на бедност и неравенство в доходите в ЕС. В тази връзка Комисията отново изтъква необходимостта от структурни реформи за повишаване на производителността и постигане на устойчив и приобщаващ растеж.