Корупцията и неефикасната администрация са сред основните проблеми на бизнеса у нас

bad-business

България се изкачва на 54-то място в света по конкурентоспособност, сочат резултатите от годишния доклад за глобалната конкурентоспособност (The Global Competitiveness Report 2014-2015) на Световния икономически форум. В проучването страната ни се представя все по-добре през последните години, като през последното издание от организацията ни класираха на 57-о място. През 2011 г. пък бяхме чак на 74-о място. Като цяло в тазгодишната класация участват 144 държави.

Страните са оценени от 1 до 7 в различни критерии. Общият резултат на България е 4,4. Най-слаба оценка страната ни получава в категорията обществено доверие в политиците – 1,9 точки. За етика и корупция получаваме 3,1 точки, за съдебната система – 2,3, а за защитата на интелектуалната собственост – 3 точки, съобщава econ.bg.

Резултатите от доклада показват, че най-големите проблеми пред бизнеса у нас са корупцията, неефикасната държавна администрация, достъпът до финанси, политическата нестабилност, неадекватното образование и др.

Най-конкурентоспособната икономика в света и през тази година е Швейцария с резултат 5,7 точки. Страната запазва лидерската си позиция и през последните 3 издания на проучването. На второ място отново е Сингапур, като резултатът на страната също остава непроменен – 5,6 точки. Топ 3 се допълва от САЩ. Спрямо миналата година най-голямата икономика се изкачва с 2 позиции в класацията.

Най-конкурентоспособните икономики в ЕС са Финландия (4 място) и Германия (5 място), като резултатите на двете страни са съответно 5,5 точки и 5 точки. Сходни с България позиции от европейските държави заемат Кипър и Румъния – 58 и 59 място. По-лоши са резултатите на Словения, Словакия, Хърватия и Гърция, които са между 70-то и 80-то място.

В топ 3 на най-неконкурентоспособните икономики пък са Гвинея, Чад и Йемен.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.