Министерство на финансите поправя законодателството си относно т. нар. платежна сметка за основни операции. Шум около нея се вдигна с приемането на Бюджет 2023 от тогавашния финансов министър Асен Василев, който въведе задължение едрият бизнес да плаща заплати само по банков път. Това доведе до поправки "на крак", с които върху въпросната "базова" сметка таксата за обслужване бе премахната, когато по нея се изплащат заплати, пенсии и други.
Половин година по-късно обаче Василев призна, че сметката на практика "не работи", тъй като продуктът не е унифициран и подходът на всяка банка е различен. Така в началото на годината той посочи, че се готвят промени в Закона за платежните системи и услуги. Те вече са публикувани за обществено обсъждане, съобщава Economic.bg.
Те предвиждат, че когато по платежна сметка за основни операции постъпват и се съхраняват средства от трудови правоотношения, пенсии, помощи и обезщетения по социално осигуряване и социално подпомагане, стипендии за ученици и студенти, по тези сметки да не се начислява такса за месечно обслужване на сметката. В поправките сега се записва, че потребителят "декларира пред обслужващата го банка вида на получените средства".
Освен това на потребителя се позволява всеки месец да може да прави безплатно до три тегления на пари в брой от банкомат на обслужващата банка и до три кредитни превода, включително чрез онлайн банкирането на обслужващата банка. Такса ще продължи да се дължи при теглене на пари в брой на каса или от ATM на друга банка. Досега ограничения в броя тегления нямаше, а единствено бе записано, че по тях "не се дължат такси".
Поправките са качени за обществено обсъждане и вероятно ще бъдат внесени в парламента след изборите през октомври.
По данни на Министерството на финансите откритите базови сметки от септември до началото на годината са едва 1000 - 2000.
Като цяло високите банкови такси са и една от съществените причини стотици хиляди българи да нямат банкова сметка, според доклад на базираният в Брюксел тинк-танк Finance Watch.