Бизнесът настоява да се въведе по-облекчени условия за наемане на чуждестранни работници. Това заяви пред БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Най-голям дефицит на кадри има в IT сферата и в машиностроенето, а те могат да бъдат осигурени основно от българската диаспора в чужбина, например Украйна и Молдова. По думите на Велев, е малко вероятно бежанците да бъдат интегрирани, тъй като повечето от тях могат да бъдат единствено нискоквалифицирани работници.
Предстои на днешното заседание на Съвета за тристранно сътрудничество да бъде обсъден Законът за трудовата миграция, който урежда този въпрос.
Предстои на днешното заседание на Съвета за тристранно сътрудничество да бъде обсъден Законът за трудовата миграция, който урежда този въпрос, каза Велев:
Поставено е като условие наемането на такива да се извършва при възнаграждение минимум три пъти над средните за страната, с което едва ли не ние признаваме, че нашите работници, служители и високо квалифицираните ни специалисти се трудят три пъти по-неефективно от тези, които ще внесем. Това е един праг, който е безсмислен, който ограничава достъпа, затруднява наемането на такива и обезсмисля нормата. Европейската норма е 1,5 пъти, т.е. ние удвояваме този праг. Не е ясно защо, коментира той.