Шест тенденции, които влияят върху сектора на човешките ресурси и подбора на персонал

Шест тенденции, които влияят върху сектора на човешките ресурси и подбора на персонал

Приоритизиране на гъвкавостта в работата дори пред други придобивки, хибридната работа, насочване към таланти в чужбина и сред по-младите възрастови групи, емпатичното лидерство - това са част от тенденциите, които определят сектора на човешките ресурси и подбора на персонал.

В лицето на технологичните сътресения, глобалната конкуренция и променящите се очаквания на работниците, организациите, които ще процъфтяват, са тези, които приоритизират гъвкавостта, емпатията и стратегическата далновидност.

HR лидерите, специалистите по подбор на персонал и работодателите имат възможността — и отговорността — да оформят работна сила, която е подготвена за бъдещето и вдъхновена да го създаде.

Ето всички шест тенденции, обобщени от Bizcommunity.com.

Гъвкава работа

Работата с повече гъвкавост се превърна в безусловно изискване за много професионалисти. След като изпитаха ползите от дистанционната работа, много служители приоритизират работни места, които предлагат хибридна или изцяло дистанционна работа, дори пред други придобивки, стига възнаграждението да отговаря на някои очаквания.

Тази нужда представлява решаващ балансиращ акт за работодателите: търсенето на изключителни умения срещу настояването за присъствие в офиса на пълен работен ден.Постигането на правилния компромис е от решаващо значение за привличането и задържането на най-добрите таланти.

Хибридната работа предлага както на работодателите, така и на служителите ползата от лично взаимодействие, неформално обучение, екипно сътрудничество и генериране на идеи, като същевременно осигурява предимството на гъвкавостта.

Глобална конкуренция за таланти

Все повече работодатели, възприели концепцията за гъвкавост на работата и работната сила, се конкурират на глобалния, а не на регионалните, пазар на труда. Глобални компании, които искат да разширят екипите си, се насочват към работната сила на други пазари, предлагащи високообразовани специалисти, владеещи езици.

Това е особено валидно за стартъпите и компаниите с висок растеж, които се справят с двойното предизвикателство да се разрастват и да усъвършенстват своите бизнес модели. Те залагат на иновативни и гъвкави стратегии за наемане, за да оптимизират разходите си.

От независими контрактори, до професионалисти на непълно работно време, гъвкавите подходи на бизнеса към персонала му помагат да привлича таланти и да расте. Това дава  възможност на бизнеса да се адаптира бързо, да получи достъп до специализирани умения и да управлява ресурсите стратегически — всичко това без дългосрочните ангажименти на традиционното наемане.

По-младите служители настъпват

С трансформирането на работното място от изкуствения интелект и други технологии работодателите все повече предпочитат по-млади таланти, които са адаптивни към обучение и технологично умели. Тази промяна обаче изостря проблема с възрастовата дискриминация, която вероятно ще се засили с нарастващото възприемане на усъвършенствани AI инструменти.

HR мениджърите играят ключова роля в управлението на дискриминационните практики при наемане и отговорното освобождаване и подготовка на пенсиониращите се служители за следващия им жизнен етап, особено когато много от тях искат да продължат да работят, за да не разчитат само на пенсията си.

Повишаването на квалификацията и преквалификацията стават все по-важни

Изкуственият интелект ще повлияе на много работни места и индустрии. Лидерите не могат да отрекат въздействието на AI върху препитанието, особено в страните от третия свят с високо ниво на неквалифицирани и полуквалифицирани работници. Ранното идентифициране на ценни таланти за преквалификация и повишаване на квалификацията при въвеждането на технологии става наложително за HR мениджърите.

HR представителство във висшия мениджмънт

Влизането на представители на HR отделите във висшия мениджмънт на организациите е от съществено значение в бързо развиващата се бизнес среда. Така ще се поддържат критичните дискусии относно привличането, задържането и бъдещата квалификация на талантите.

С глобалните сили и технологичния напредък, които преоформят индустриите, стратегическият поглед на старшите HR професионалисти не е просто ценен — той е жизненоважен. Ефективното планиране на човешките ресурси ще има също толкова значително въздействие, колкото AI върху способността на организацията да просперира. Без експертизата и далновидното планиране на HR ръководството бизнесът рискува да пропусне основните стратегии за таланти, които са в основата на дългосрочния успех.

Емпатичното лидерство е на фокус

Пандемията, свързана с психичното здраве, отдавна е тук и тежестта падна върху работодателите да се справят с последствията. Това означава, че мениджърите и лидерите трябва да водят с емпатия и да балансират икономическия натиск за просперитет на бизнеса. Емпатичното лидерство, което идва по-естествено за мнозинството от жените лидери, трябва да бъде насърчавано и преподавано, за да подпомогне прехода на служителите.

Защо работодателският бранд е сред най-ценните активи на организациите? Как се изгражда и развива разпознаваем и автентичен работодателски бранд? Как да се приложи креативност при набирането и задържането на служители извън клишираната комуникация? Това и още ще научите по време на Employer Branding Masterclass, организиран от сп. Enterprise! Повече за събитието и условията за регистрация и участие ще намерите на сайта му: https://masterclass.eurodea.com/employer-branding-masterclass/

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.