Съветът на Европейския съюз (ЕС) е приел два нови закона, част от законодателния пакет за киберсигурност на блока, или т.нар. акт за кибер солидарност и целеви изменение на Закона за киберсигурността (CSA).
Със законодателството се установява система за предупреждение за киберсигурност - общоевропейска инфраструктура, съставена от национални и трансгранични киберхъбове в целия ЕС, съобщават от пресслужбата на Съвета. Това са субекти, които отговарят за споделянето на информация и имат задачата да откриват и действат срещу киберзаплахи.
Киберцентровете ще използват най-съвременни технологии, като изкуствен интелект (AI) и усъвършенствани анализи на данни, за да откриват и споделят навременни предупреждения за кибер заплахи и инциденти през границите.
Новият регламент също така предвижда създаването на механизъм за извънредни ситуации в областта на киберсигурността за повишаване на готовността и подобряване на възможностите за реагиране при инциденти в ЕС. Той ще поддържа: действия за готовност, включително тестване на субекти в силно критични сектори (здравеопазване, транспорт, енергетика и др.) за потенциални уязвимости, въз основа на общи рискови сценарии и методологии.
Ще се изгради и нов резерв на ЕС за киберсигурност, състоящ се от услуги за реакция при инциденти от частния сектор, готови да се намесят по искане на държава членка на ЕС или институции, органи и агенции на ЕС, както и асоциирани трети държави, в случай на значителен или широкомащабен инцидент в сферата на киберсигурността.
С новото законодателство се установява и механизъм за преглед на инциденти, за да се оцени ефективността на действията по механизма за кибернетични ситуации и използването на резерва за киберсигурност, както и приноса на този регламент за укрепване на конкурентната позиция на индустрията и секторите на услугите.