В момента две основни тенденции променят света. Първо, пробивите в критичните и нововъзникващи технологии - изкуственият интелект, напредналите телекомуникации, синтетичната биология и квантовите изчисления, предефинират глобалната енергийна динамика, икономика и рамки за сигурност.
Второ, голямата геополитическа нестабилност прекъсва веригите на доставки, променя съюзите и подклажда конкуренцията за критични ресурси и технологии: войната в Украйна, нарастващото напрежение между САЩ и Китай и опасенията, че войната в Близкия изток може да предизвика по-широк конфликт в региона.
Преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ несъмнено ще засили тази динамика, пише Harvard Business Review.
Правителствата по света се стремят към по-голямо технологично предимство и автономия, като използват търговски бариери, контрол върху износа/инвестициите и индустриална политика, за да променят потоците от данни и глобалните вериги на доставки.
За компаниите това означава да се справят във все по-променлива среда. Натискът върху бордовете е да реагират и, когато е възможно, да смекчават несигурността и рисковете от тази сложна мрежа от технологична революция и геополитически сътресения.
Докато държавите и компаниите имат различни рискове, инструменти, цели и мотивации, и двете страни се борят с необходимостта да управляват глобалните рискови тенденции и да насочват и защитават милиардни инвестиции, като същевременно поддържат доверието и увереността на своите заинтересовани страни.
Бордовете трябва да се съсредоточат върху три основни задачи: разбиране на глобалните технологични тенденции; стратегически инвестиции; гъвкаво лидерство.
Как геополитическите тенденции повлияват на технологиите и бизнес операциите
Бордовете трябва да разберат как международното напрежение, търговските политики и глобалните съюзи могат да повлияят на достъпа до технологии, да изместят рисковете за киберсигурността и да повлияят на регулаторната среда. Това включва непрекъснато оценяване на това какво могат да означават геополитическите тенденции и ангажиране с правителствата за по-добро разбиране на посоката на политиката.
Геополитиката и технологиите трябва да се интегрират в оценката на риска. Това означава да се оцени не само прякото въздействие на регулаторните промени или киберзаплахите, но и да се разбере как геополитическите стратегии могат да повлияят на тези области бързо и по неочаквани начини.
Например, геополитическото напрежение може да доведе до засилени кампании за кибершпионаж, насочени към корпоративни тайни или критична инфраструктура. Технологичните забрани или ограничения, основани на съображения за национална сигурност, могат да нарушат веригите на доставки и достъпа до пазарите.
Стратегически инвестиции и диверсификация
Решенията за инвестициите трябва да се основават на създадената стратегическа възвращаемост. Стратегическото инвестиране в устойчиви и гъвкави технологични инфраструктури може да смекчи и разпредели рисковете, свързани с геополитическите катаклизми. Диверсификацията — по отношение на технологичните решения, географските пазари и веригите на доставки, може да намали потенциала за смущения.
Индустрията на облачните услуги е добър пример за тези практики. Големи компании като Amazon, Microsoft и Google предлагат облачни услуги, които са разпределени в множество географски местоположения по света. Освен че им осигурява оперативна устойчивост, тази диверсификация им позволява безпроблемно да пренасочват данни и услуги, ако даден регион е изправен пред геополитически смущения или регулаторни промени.
Без достатъчно оценки на риска, стратегии за устойчивост, обучение и инвестиции в най-новите технологии за киберсигурност, корпорациите се излагат на значителни финансови и репутационни щети. Бордовете трябва да инвестират както в защита, така и в устойчивост. Това включва подходящи технологични решения и развитие на умения, за да се гарантира, че техните екипи за киберсигурност са способни да се противопоставят на заплахите, управлявани от изкуствен интелект (AI).
Създаване на гъвкава, иновативна лидерска култура
В свръхсвързания, дигитално движен XIX век не е приемливо технологичните съображения да са оставени само на специалисти. Обученията са от ключово значение, за да бъдат и бордовете, и служителите технологично грамотни и ангажирани с националния/корпоративния интерес в тази област.
Културата на гъвкавост и пъргавина трябва да се насърчава от висшите лидери. С толкова много бързо развиващи се въпроси и решения, които трябва да се вземат, управителните съвети - както министър-председателите и техните кабинети - трябва да бъдат подготвени да променят бързо стратегиите в отговор на геополитическото развитие и технологичните иновации.
Интегрирането на технологиите във всеки елемент от бизнеса извежда етичните съображения на преден план, особено във връзка с поверителността на данните, AI и цифровото включване. За внедряването на AI бордовете трябва да имат предвид някои етични съображения, като прозрачност, справедливост и отчетност в алгоритмите на AI, както и че процесите на вземане на решения са ясни. Социалният лиценз ще става все по-важен за компаниите в ерата на AI и те ще трябва да запазят общественото доверие чрез възприемане на етични принципи относно използването на AI и данните.
Има все по-голям брой международни етични рамки, които се разработват, като например принципите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за изкуствения интелект. Бордовете трябва да гарантират, че техните организации имат предварително съгласуван подход и трябва да разработят политики, които отговарят на международните технически стандарти.
Бордовете трябва да култивират технологично лидерство в своите редици, като разбират стратегическите технологични проблеми, но също така трябва да имат желание да идентифицират пропуските в знанията и да се чувстват комфортно да търсят съвети за преодоляване на тези пропуски. Технологията и геополитическата експертиза все повече трябва да влизат в заседателната зала. Проактивността на този фронт ще постави компаниите в силна позиция да насочват своите кораби във все по-взаимосвързан и бързо променящ се глобален пейзаж.