Д-р Кунчо Трифонов: Очакваме устойчив ръст на фарма пазара

DSC0011

Очакваното развитие пред целия фарма сектор до 2020 г. е положително. Най-голям ръст се очаква в Саудитска Арабия, Полша, Русия. За България очакванията са съпоставими с тези в Полша, каза г-н Трифонов. Според изнесените от него данни през 2020 г се очаква употребата на нови лекарствени продукти да достигне 2%, като през 2015 г те са били 1,7%.

Според  данните за разходите на базата на различни терапевтични групи – доминант ще бъде САЩ, следват страни от ЕС, Япония, Китай. 52% от разходите ще бъдат за оригинални лекарства, останалите са генерични и OTC лекарства. За България процентът на оригинални лекарства ще бъде 55%, каза д-р Трифонов.

Основните разходи – 37% са за незаразни болести, следват болести, които се предават, онкология – 11%, диабет – 10%, автоимунни заболявания- 7%. Според Трифонов разходът за генерични продукти ще бъде намален, това се дължи на силния натиск върху тях.

До 2020 г за България се очаква ръст 7-8% на лекарствените продукти, очакванията за световни пазар са 4-7% заради нарастващото население, по-големите инвестиции, новите терапии, които навлизат. Има събития в световен план, които не могат да се прогнозират, затова нямата точни резултати, но за спад не може да се говори, каза Трифонов.

От IMS Hеаlth очакват  28% от разходите за терапии да бъде за специализирани терапии. За 2015г разходът е 201 долара на глава от населението, през 2020 г очакванията са те да достигант до 225 долара на глава от населението.

Не се очакват драми, фарма индустрията ще се развива, търсенето за здравеопазване и качествено лечение ще се увеличава.

България 205-2020 г. – данните са за ниво аптека/ аптечен пазар. През последните години се наблюдава постоянен ръст – тук влизат лекарства и хранителни добавки. Те имат много устойчив ръст – над 10%, след тях са по рецепта и след тях са регистрирани по ОТС. Продажбите ще продължи да поддържа устойчив ръст от над 10% за година. Това е тенденция, която е св световен мащаб и се дължи на желанието за здравословен живот, за по-малко болнична помощ.

Стандартните ОТС лекарства нямат съществено развитие, това е пазар, който е наситен и не се очаква там да се случи нищо ново. Устойчивостта на пазара у нас се дължи на продуктите по рецепта- 23% за 2015 г. прогнозите са за повишаване на този ръст, смята Кунчо Трифонов.

Според данните през 1989 г. у нас 99% от консумираните лекарства са генерични. След това се наблюдава навлизане на генерични продукти и през 2015 г. оригиналните са 34%, а генериците – 66%. Това е нормално положение.

Развитието на оригиналните продукти в България – с 10,2% в клас диабет, Б класовете и биологичното лечение. През 2015 г генериката расте със 7,2% в С класовете, в асма продуктите и в онкологията. Силата на генериката е в увеличаване на обема след падане на патента.

Аптеките намаляват с 10% за по-малко от 2 г, намалението идва от индивидуалните, които не издържат на конкуренцията, показват данните на IMS Health. Пазарът е доминиран от микровериги. Имаме над 50 големи, които все повече растат. Наблюдава се окрупняване на аптечния пазар. В България има 2,1 хил. човека на една аптека.

До 2020 г. се очаква спад в броя на аптеките, заради натиска и регулациите от ЕС за унификация на лекарствените продукти. Това означава компютъризация, нов софтуер и голяма част от тях ще бъдат принудени да затворят, смята Трифонов. Затова очакванията са през 2020 г. в България да има около 2800 аптеки у нас. Това няма да доведе до нищо съществено, защото повече от половината продажби се генерира от 30% от аптеките.

Очаква се да има два основни формата аптеки – дискаунтъри и комбо модел.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.