Заслужава ли си платената верификация в социалните платформи?

Заслужава ли си платената верификация в социалните платформи?

Потребителите на Twitter, Facebook и Instagram могат да плащат, за да получат синя отметка. Дали обаче верифицирането на акаунта си струва?

Twitter планира да прекрати програмата си за проверка и верификация в края на този месец. За да запазят профилите в платформата синята си отметка, че са верифицирани, те трябва да се абонират за Twitter Blue, който вече е достъпен в целия свят, пише searchenginejournal.com.

Предимства и критерии за Twitter Blue

Изискванията за допустимост за потвърдена синя отметка включват потвърден телефонен номер, акаунт, по-стар от 90 дни, и никакви промени в името, потребителското име или профилната снимка в продължение на 30 дни. Акаунтите с потвърдена синя отметка не могат да участват в подвеждащи или измамни практики, като например използването на фалшива самоличност.

Премиум абонаментният план предлага на потребителите на Twitter няколко функции, сред които възможност за публикуване на по-дълги туитове и по-дълги видеоклипове, възможност за отмяна на туит, преди да бъде изпратен, възможност за редакция на някои туитове рамките на първите 30 минути, емисия с водещи статии, споделени от последвани хора, повишена сигурност на акаунта с двуфакторно удостоверяване чрез SMS или приложения за удостоверяване, повишена видимост при отговор на туитове на други потребители и др.

Цената е различна в зависимост от държавата и устройството. В САЩ например варира от 8 до 11 долара месечно.

Twitter също така предлага различни етикети на профили за организации (златна отметка), държавни служители (сива отметка) и други типове акаунти.

Платен абонамент на Meta

Meta също пуска платен абонаментен пакет, Meta Verified, който включва проверка на профили във Facebook и Instagram

Изискванията за допустимост във Facebook и Instagram включват активен профил истинско име и профилна снимка, съответстващи на официален документ за самоличност.

Трябва да се използва двуфакторно удостоверяване за защита на акаунта, както и собственикът му трябва да се придържа към Условията за ползване и Правилата на общността за всяка мрежа.

Платеният абонамент предлага на потребителите на Facebook и Instagram изключителни стикери за ползване в платформите, 100 звезди на месец за подкрепа на любими създатели на съдържание, помощ от реален човек при проблем с акаунта.

Цените са различни в зависимост от устройството на регистрация. Засега платеният абонамент е ограничен за потребители над 18 години от САЩ, Нова Зеландия и Австралия на цени от 11,99 до 14,99 долара на месец.

Недостатъци на платената верификация на профилите

Платената верификация е противоречива по няколко причини. Като за начало, много потребители на Twitter Blue се оплакват, че не са забелязали увеличение на ангажираността, откакто са платили за абонамента, и смятат, че сега плащат, за да бъдат игнорирани.

Друго голямо притеснение е липсата на разграничение между известни обществени личности и хора, които са платили за отметката. Преди това акаунтите трябваше да принадлежат на видни лица или марки въз основа на отразяване на новини, референции в индустрията и размер на аудиторията. Сега забележителните акаунти ще трябва да плащат за проверка с всички останали.

Тази нова "забележителност" може да позволи злоупотреби, като разпространение на дезинформация, а хората ще са мамени въз основа на статуса на акаунта като потвърден профил.

Някои агенции пуснаха предупреждения за потребителите в отговор на нарастващите съобщения за измами, извършени от потвърдени сини акаунти в Twitter. Много щети могат да бъдат нанесени във времето, необходимо на някой от социалната мрежа да разследва докладваните потребители.

Дали платените проверки и абонаменти са за вас?

Важно е да претеглите ползите от потвърждението чрез Twitter Blue или Meta Verified и потенциалните последици от плащането за известност в социалните медии.

Като потребител на социална мрежа също е важно да запомните някои основни правила за безопасност. Независимо от статуса на потвърждение, никога не давайте лична информация или подробности за акаунта на други потребители на социални медии.

Ако бъдете помолени да изпратите пари за конкретна кауза, проучете въпроса извън социалните медии, за да се уверите, че е легитимно искане, а не измама.

Проверявайте информацията, преди да я споделите с други, за да предотвратите разпространението на дезинформация сред по-големи, податливи аудитории. Това се отнася особено за изображения и видео благодарение на генерирането на съдържание с изкуствен интелект.

Използвайте двуфакторно удостоверяване, за да защитите акаунтите си, и запазете своя код за архивиране/възстановяване за Twitter, Facebook и Instagram.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.