Нейтив рекламата (или естествена реклама, както се превежда от английски език), е проектирана така, че да се слива със съдържанието на платформата, където е публикувана.
Обичайните формати на нейтив рекламата включват редакционно съдържание, като статия или видеосъдържание в емисия, но то трябва да бъде означено като платено съдържание.
Нейтив рекламата е свързана с темите на заобикалящото съдържание, така че да не наруши цялостното преживяване на потребителите на дадена платформа. Например бранд за здраве и уелнес може да закупи нейтив рекламно разположение на сайт за начин на живот, за да популяризира продукти/услуги. След това рекламният елемент се проектира така, че да се слее със заобикалящото съдържание със съответните стилове и елементи.
Рекламодателите купуват нейтив рекламно разположение, за да се възползват от ангажирана аудитория на определена платформа. Уместността е от ключово значение, пише Emarketer.
Нейтив рекламата е важен елемент от маркетинговата стратегия, защото получава по-висок процент на ангажираност от традиционните рекламни разположения, например банери или изскачащи дисплейни реклами, особено ако публиката е от поколението Z.
Видове нейтив реклама
Нейтив рекламата включва следните формати:
-Спонсорирано съдържание;
-Популяризирано съдържание;
-Уиджети за препоръки за съдържание;
-Елементи във фийд (напр. TikTok, Instagram, новинарски сайтове);
-Видеоклип в приложението;
-Спонсориран видеоклип в емисия или статия.
Какво трябва да знаят рекламодателите и издателите за нейтив рекламата
Според прогнозата на Emarketer 80,39 милиарда долара ще бъдат похарчени за нейтив дисплейни реклами в социалните медии, а малко под 30 милиарда долара ще бъдат насочени към несоциални дисплейни нейтив реклами.
Разбирането на настоящите тенденции в позиционирането може да осигури полза както от страната на продажбата, така и от страната на покупката на нейтив реклама. Маркетолозите имат възможност да ангажират аудиторията по-ефективно, а издателите могат да видят възвръщаемост от този поток от приходи.
Спонсорираното съдържание същото ли е като нейтив рекламата?
Спонсорираното съдържание не е взаимозаменяемо с нейтив рекламата. Спонсорираното съдържание е категория, която попада в нейтив рекламата.
В допълнение към спонсорирано съдържание или спонсорирано видео, термините, използвани за обозначаване на нейтив рекламен елемент, включват рекламно съдържание, платено съдържание, платено видео, партньорско съдържание и брандирана журналистика.
Изисква ли се отказ от отговорност за нейтив реклама?
Според указанията на Федералната търговска комисия (FTC) рекламодателите трябва да включат текст за отказ от отговорност в нейтив рекламите и да посочват ясно, че това е платено съдържание.
Федералната търговска комисия препоръчва термини като "Реклама", "Реклама", "Платена реклама", "Спонсорирано рекламно съдържание" или други варианти, които не съдържат индустриален жаргон и са лесни за разбиране, за да не се заблуждават потребителите.
Влиятелните лица в социалните медии често са обект на критики за това, че не разкриват правилно кога публикацията е спонсорирана. Без подходящо разкриване на информация потребителите могат да направят лоши инвестиции (както в случая с криптовалута) или да закупят продукти, които не отговарят на твърденията на инфлуенсърите.
Други регулатори също имат подобни изисквания за обозначаването на нейтив рекламата.
Какво представляват направените за реклама сайтове и считат ли се за нейтив реклама?
Създадените за реклама (MFA) уебсайтове показват програмни реклами, но им липсва качествено съдържание или ангажираност. Тези сайтове агресивно привличат трафик чрез оптимизация за търсачки и публикации в социалните медии, които водят до страници, претоварени с реклами. Тези сайтове са предназначени по-скоро за реклама, отколкото за потребители, и някои рекламодатели ги смятат за лоши и дори за безполезни за разположения на реклами.
Според Асоциацията на националните рекламодатели в САЩ твърди, че 15% от 88 милиарда долара, похарчени за програмни реклами, са несъзнателно насочени към такива сайтове, което означава, че разходи се губят за неефективни рекламни разположения. Тези сайтове дават приоритет на рекламните приходи за сметка на качеството на съдържанието и удовлетворението на потребителите.
Кои са областите за растеж на нейтив рекламата?
Писменото съдържание е опора на нейтив рекламата. Сериозен скок на популярността преживява нейтив видеото заради увеличаването на времето, което хората прекарват в гледане на цифрово съдържание. Тази година потребителите в САЩ ще прекарват средно по 3 часа и 50 минути на ден с цифрово видео, според прогнозата на Emarketer от юни 2024 г.
Тласък на нейтив видеото дава популярността на TikTok, особено сред поколението Z.
Колко харчат търговците за нейтив реклама?
Според оценка на Emarketer разходите за нейтив дисплейни реклами в САЩ са достигнали близо 100 милиарда долара през 2023 г. Делът им в общите разходи за реклама обаче намалява заради насочването на разходи към различни социални мрежи, свързаната телевизия и видеото в мобилните приложения.
Как се измерва възвръщаемостта на инвестициите при нейтив рекламата?
Честотата на кликване е най-ценният показател (KPI) за измерването на успеха на нейтив рекламата. От този показател рекламодателите и издателите могат да видят дела на хората, които са видели и кликнали до съдържанието на целевата страница. Допълнителните показатели, които се гледат, са процент на реализация, импресии, степен на отпадане, цена на действие и цена на клик.
За видеото - това са уникални гледания, време за взаимодействие, повторни гледания.
За постовете в социалните мрежи са важни общият брой харесвания, споделянията, коментарите.