43,1 милиарда долара или с 12% повече е общата стойност на оповестените сделки през 2015 г., но техният брой намалявас 1,8%, достигайки 1281 реализирани сделки, показва годишното издание на М&A Барометъра на EY за Централна и Източна Европа.
Турция, Полша и Чехия са най-големите пазари в региона в стойност - съответно Турция с 10,8 млрд. долара, Полша с 7,6 млрд. долара и Чехия с 7,2 милиарда долара. Близо 1 млрд. долара е стойността на българския М&A пазар през 2015 г, което е лек спад спрямо 2014 (с 1,27 млрд. долара).
„Тенденцията в световен план е сделките по сливания и придобивания да са част от устойчивата стратегия за растеж на компаниите в дългосрочен план. През последните години в България виждаме стабилизирани развиващи се бизнеси, за които има интерес от международни инвеститори. Българските компании също търсят възможности за експанзия на нови пазари.“, каза Диана Николаева, съдружник и лидер на отдел ”Консултации по сделки“ в EY България.
Най-атрактивните за инвестиции сектори са IT, производство и услуги, като 184 или 14% от всички затворени сделки са в сектора на информационните технологии. 167 са сделките в сектор производство и 121 в сектора на услугите. Най-големите сделки като стойност се случват в банково-финансовия сектор, сочи проучването.
Подобно на миналата година, през 2015 видяхме множество сделки от местен характер - при 49% от всички сделки в ЦИЕ, продавачът и купувачът са от една и съща държава. Тази тенденция е най-силна в България – 67%, а също и в Унгария -61% и Сърбия 60%.
2015 е годината на стратегическите инвестиции, коментира още Николаева. Споерд даните на EY 78% от всички сделки в ЦИЕ са стратегически. Най-висок дял на стратегически сделки отбелязва Хърватска - 96%, Сърбия - 93% и Словакия - 86%. Финансовите сделки са най много в Унгария и България, съответно 38% и 30%.
Турция и Чехия реализират най-много изходящи сделки (това са тези сделки, реализирани от турски и чешки инвеститори в други страни) –всяка по 38 сделки, следвани от Полша с 30 сделки. Чисто пропорционално най-много са изходящите сделки в Хърватска 33% и Чехия 21%. Входящите сделки (тези, които са привлекли чужди инвеститори) са най-много в Словакия - 63% и Румъния - 60%.
Въпреки че близо половината от сделките в региона са с местен характер (и купувачите и продавачите са от една и съща страна), общият брой на инвеститорите от Западна Европа и тези от други континенти са повече в сравнение с инвеститорите от ЦИЕ. САЩ, Германия и Великобритания – това са трите страни, от където идват най-много инвестиции в региона на ЦИЕ. САЩ затваря 62 сделки, Германия 49 и Великобритания 45.