С 3.6% е намаляло промишленото производство през януари 2012 г. спрямо същия месец година по-рано, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). На месечна основа, спадът е по-малък – в размер на 0.6%. Намаление е отчетено и при оборотите в търговията на дребно – през първия месец на новата година те са се свили с 2.6% под равнището от януари 2011 г. и с 0.2% под това от декември 2011 г. Строителството намалява с 1.8% спрямо декември 2011 г., но на годишна база бележи лек ръст от 0.2%.
През януари 2012 г. спрямо предходния месец производството в добивната промишленост намалява със 7.6%, производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.3%, докато в преработващата промишленост е отчетено увеличение от 2.0%.
Двуцифрен ръст е отчетен в хартиената индустрия - 20.2%, в производството на основни метали и метални изделия – съответно 14.4% и 13.3%, както и в производството на изделия от каучук и пластмаси - с 12.1%. Намаление има във фармацевтиката, производството на дървени материали и електрически съоръжения.
На годишна база намаление на промишленото производство от НСИ отчитат в преработващата промишленост - с 4.1% и в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3.1%, докато в добивната промишленост е отбелязано увеличение с 0.8%. Регистриран е спад в производството на инвестиционни продукти (7.6%), в производството на енергийни продукти (4.2%) и в производството на продукти за междинно потребление (2.4%).
По отношения на търговията, през януари 2012 г. оборотът намалява спрямо предходния месец в почти всички икономически дейности. Най-голям спад се наблюдава в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 13.2%, а най-малък - в продажбите на фармацевтични и медицински стоки, козметика и тоалетни принадлежности - с 0.1%. Търговията с храни, напитки и тютюневи изделия се задържа на равнището от декември 2011 година.
Спрямо година по-рано, оборотът расте при по-значително в търговията на дребно с фармацевтика (с 10%), и почти незабележимо (0.22%) по отношение на храните, напитките и тютюневите изделия. Спад е регистриран в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - със 17.2%, в търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 6.4%, в търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 5.6%, и в търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника - с 1.6%, отбелязват още от НСИ.