Свързващите технологии ще доведат до четвърта земеделска революция, според научна статия, рецензирана от инж. Азахар Али от Virginia Tech.
По-конкретно, изследователите очертават три технологии, които ще усъвършенстват климатично интелигентното, прецизно земеделие: носими сензори, интелигентни устройства с активиран интернет на нещата и изкуствен интелект.
Статията, публикувана от Advanced Intelligent Systems, изследва как тези технологии могат да подобрят сигурността и безопасността на храните в световен мащаб, пише innovationnewsnetwork.com.
Сегашните усилия за разширяване на производството на храни са недостатъчни
Ранното наблюдение трябва да бъде приоритет за безопасно и устойчиво изхранване на бързо нарастващото население. До 2050 г. населението се очаква да бъде близо десет милиарда души и ще е необходима 50% повече храна, за да се поддържа световната верига на доставки.
Според доклада GAP за 2023 г. обаче растежът на глобалната селскостопанска производителност се е свил значително. Настоящите усилия за устойчиво разширяване на производството на храни също са недостатъчни.
За да се разшири производството на храни, са необходими свързани технологии, но за да се използва пълният им потенциал, е необходимо сътрудничество. Агрономите трябва да работят с инженерството, медицината и науката за материалите, за да доведат до следващата ера на селското стопанство.
"Има огромна празнина в този вид сътрудничество", казва Али.
Потенциалът на сензорната технология за храните
Хранителните сензори могат да измерват токсини, влажност, pH, свежест, температура, патогени и замърсители. Тези фактори трябва да се наблюдават, за да се гарантира, че безопасността и качеството на храните се поддържат правилно.
Когато се съчетаят с други свързващи технологии, сензорите за храни могат да бъдат подобрени. Тези сензори могат да бъдат сдвоени с интелигентни устройства, за да позволят на системите за наблюдение на храна, добитък и растения да събират данни в реално време и в голям мащаб. След това тези данни могат да бъдат генерирани от мрежи от следващо поколение.
Приложението на AI в продоволствената сигурност
AI може да рационализира анализа на данни чрез автоматична обработка. Технологията може да поеме обемите данни, генерирани от интелигентни сензори.
Комбинирането на свързващи технологии има потенциал за прогнозен анализ. Това ще позволи на производителите да предвидят предизвикателства като промени в метеорологичните условия и огнища на болести.
Интегриране на множество свързващи технологии
Авторите на анализа очертават как селскостопанската индустрия в момента интегрира множество свързващи технологии. Например електрохимични сензори са разработени за откриване на биомаркери на болести в краве мляко, портокалов сок и ябълков сок.
Учените също са използвали базирани на микроигли интегрирани растителни сензори с базирани на смартфони 3D отпечатани устройства за откриване на вируси в домати.
Има, разбира се, и редица предизвикателства при внедряването на нови, свързани технологии в земеделието, които трябва да бъдат разгледани. Те включват опасения за сигурността при събирането на данни с помощта на интелигентни сензори, висока цена на технологията и проблеми с интернет връзката при използване на устройствата в селски и отдалечени райони, където се намират много ферми.
Повече за тенденциите в земеделието, плановете за стратегическо развитие на сектора и технологичните възможности можете да научите, ако посетите Земеделски форум "Фермата: Агроиновации и тенденции", организиран от сп. Enterprise. Форумът ще се проведе на 21 февруари 2024 г. в Международен панаир Пловдив като част от съпътстващата програма на изложението за селското стопанство АГРА 2024. Повече за конференцията и възможностите за регистрация за участие можете да видите на сайта ѝ: https://forumfermata.enterprise.bg/