Природата и хората са също толкова ценни, колкото и финансите

Природата и хората са също толкова ценни, колкото и финансите

Най-големият в света държавен инвестиционен фонд, норвежкият Government Pension Fund Global, който управлява активи на стойност 1,6 трилиона долара, публикува нови оценки на риска за природната среда, като разглежда как компаниите в неговото портфолио влияят на и зависят от природния капитал.

Неотложността да предефинираме това, което ценим, нараства. Само финансовите показатели, съсредоточени около брутния вътрешен продукт (БВП) и финансовия капитал, няма да осигурят просперитета, който някога осигуряваха, пише Ройтерс.

Сложни глобални проблеми, като климатичните промени, изчерпването на природните ресурси и социалните неравенства, представляват системни рискове за икономиките. Необходими са нови показатели за успех.

Типичният подход към вземането на решения, който дава приоритет на растежа на финансовия капитал, е движил "производствената" икономика - стремежа към производство на платени продукти. През последните 70 години това донесе забележителен просперитет за мнозина, заедно с вярването, че конкуренцията и пазарите ще решат всички проблеми.

Същият този подход сега се оказва недостатъчен за решаване на проблема кой плаща за грижата за общи блага като горите и биоразнообразието и, следователно, за нашата глобална икономическа устойчивост.

Готова ли е глобалната икономика да приеме такава голяма трансформация? Когато най-големият държавен инвестиционен фонд предприема действия, отговорът изглежда положителен. Това обае не е лесно. Бизнес и финансовите лидери може би знаят, че измерителите на успеха трябва да еволюират, но бариерите остават значителни.

Политизирането на екологичните и социалните въпроси, разходите за прилагане на преходни планове и геополитическото напрежение допълнително възпрепятстват усилията. Нарастващият популизъм по света показва обаче, че мнозинството от хората се чувстват изоставени от съвременните икономически системи. Те призовават за икономика, която цени благосъстоянието, здравеопазването, работните места и пенсиите: икономика на "въздействието", а не на "резултата".

През последните няколко години иновативни лидери в бизнеса и финансите се стремят да включат стойността на всички капитали в счетоводните баланси и заседателните зали. Компании като Natura, Orsted, Olam, Novartis и Holcim внедряват природния, социалния, човешкия и произведения капитал във вземането на решения, за да укрепят устойчивостта си.

Тези компании, заедно с много други, въвеждат иновации и си сътрудничат, за да отчитат това, което е важно в различните сектори и географски региони. Те интегрират тази практика в отчетите за печалба и загуба, и баланси, документите за заседания на борда, прегледите на представянето на персонала и разработването на продукти.

Те разработват нов език, за да говорят за реалното представяне, което е важно за техния бизнес, служители и клиенти. Тези компании приоритизират таланти и умения, изграждат общности там, където оперират, и защитават и възстановяват природните ресурси по целите си вериги на доставки. Те виждат ползи от гледна точка на по-ниска цена на капитала.

Natura &Co, базирана в Бразилия глобална козметична компания, миналата година осигури 1,3 милиона реала за устойчивостта, обвързана с използването на биоактивни съставки от Амазония в своите продукти. Olam, водеща глобална агробизнес компания със седалище в Сингапур, увеличи своите заеми, свързани с устойчивостта, от 500 милиона долара през 2018 г. до 1,75 милиарда долара през 2023 г.

BNP Paribas Asset Management направи промени в оценяването, за да подобри своя анализ на компании и да насърчи компаниите с най-сериозни екологични и социални ползи.

Novartis, една от най-големите фармацевтични компании в света, също използва специална методика, за да оцени социалното въздействие на новите лекарства при вземане на решения за излизане на пазара.

Променили са се и управленските структури в организациите, свързващи финанси и устойчивост чрез линии на отчитане към главния финансов директор.

Икономическите системи са високоефективни и бързо се адаптират, както виждаме ежедневно. За да се гарантира, че тази адаптация изгражда устойчивост, пазарите се нуждаят от полезни данни за природния, социалния, човешкия и финансовия капитал, на които могат да се доверят, за да оценят риска и възможностите за създаване на стойност. Засега това доверие липсва, въпреки че няколко инициативи помагат на инвеститорите да изградят това доверие.

Коалицията на капиталите разработва структури за интегрирано вземане на решения заедно с глобални правила за оценяване, така че инвеститорите и компаниите да имат същото доверие в стойностите на въздействието, каквото имат към финансовите стойности.

В мрежата на Коалицията на капиталите организации като The Predistribution Initiative запълват пропуските в насоките за инвеститорите за по-добро разпределение, ценообразуване и структуриране на капитала за по-регенеративно и приобщаващо бъдеще. Междувременно Работната група за неравенството и социално свързаните финансови оповестявания (TISFD) помага на инвеститорите да разберат системния риск, свързан с хората, както Работната група за финансово оповестяване, свързано с природата, прави за природата.

Ключът към ефективното системно сътрудничество се крие в създаването на взаимноизгодна и благоприятна среда, която обединява бизнеса, финансите и политиката. Чрез актуализиране на показателите, по които измерват успеха, лидерите могат да насърчат устойчива икономика, която приоритизира приобщаването, дългосрочната жизнеспособност и растежа.

За формирането на устойчиви компании вземането на решения трябва да се основава на взаимозависимостта на природните, социалните, човешките и финансовите системи. Норвежкият държавен фонд може да е първият, който сигнализира за промяна в предефинирането на просперитета. Със сигурност няма да е последният.

Как устойчивостта поражда възможности за бизнеса? Как бизнесът решава локални и глобални проблеми чрез въздействието си върху местната среда? Как се привличат публични и частни инвестиции в сферата на устойчивостта? Отговорите на тези и други въпроси ще дадат опитни експерти в сферата на корпоративната социална отговорност на конференцията "Корпоративна социална отговорност: Устойчиво развитие на регионите". Събитието се организира от сп. Enterprise съвместно с CSR Advice Box и ще се състои на 28 май. Вижте повече за конференцията тук!

Споделете:

Присъединете се
към 28 783 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.