Фермерите настояват за законови промени за въвеждане на дългосрочна аренда на земи

Фермерите настояват за законови промени за въвеждане на дългосрочна аренда на земи

Земеделските стопани настояват за законови промени, с които да се въведе възможност за дългосрочно сключване на договори със собственици за аренда на земи.

Това коментира председателят на управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов по време на Земеделски форум "Фермата", организиран от сп. Enterprise. Форумът се провежда като част от програмата на международното изложение АГРА в Пловдив.

Илия Проданов посочи, че пазарната обстановка е тежка и има риск за оцеляването на много стопанства, заради което от организацията са разработили предложения за законови изменения в подкрепа на сектора.

Проданов коментира, че едно от предложенията е за поправки в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи по отношение на споразуменията за ползване. Според него в момента текстът на член 37в не позволява спокойна работа на земеделците.

Други предложения за редакции на същия закон касаят процеса по отдаване на земи, тъй като в момента той благоприятства високи ренти и активното участие на хора, които не са местни земеделци и имат други интереси и цели. Държавният поземлен фонд е средство за правене на политика от страна на държавата и трябва да остане такова, коментира Проданов.

Въвеждането на дългосрочни договори за аренда и наем на земеделски земи може да стане с промени в Закона за арендата. Няма как да има устойчиво земеделие и инвестиции, когато се работи с едногодишни договори. Инвестициите се възвръщат за до 10 години и стопанствата не могат да работят спокойно, посочи Илия Проданов.

Според него държавата трябва да намери начин да се намеси и при рентните плащания, като регулира извънпазарните ренти, т.е. отклоненията (твърде ниски или твърде високи рентни плащания), каза Илия Проданов.

Той даде пример с Франция, където има такава регулация, както и дългогодишни дългосрочни отношения между земеделците и собствениците на земя.

Що се отнася до Украйна, която е голям производител на селскостопанска продукция и водещ износител на всякакви пазари по света, Илия Проданов коментира, че договорите за наем и аренда на земя се сключват за период до 50 години, а средното рентно плащане достига 9 долара на дка. При добивния потенциал, почвените условия и другите условия в страната България няма как да е конкурент на Украйна, без значение къде точно се реализира продукцията, подчерта Проданов.

Според него основният проблем на българските стопани е високата себестойност и трябва да се предприемат мерки за сваляне на себестойността, за да бъдат конкурентни на световните пазари.

Що се отнася до рентите, Проданов представи данни, според които средната рента в България достига 63 лева/дка. В Нидерландия е значително по-висока - около 162 лева/дка, но в Словакия е около 11 лева, във Франция - около 25 лева, а в Хърватия - около 14 лева.

Стопаните настояват и за промени в Закона за подпомагане на земеделските производители, Закона за данъците върху доходите на физическите лица и Закона за корпоративно подоходно облагане, Закона за кооперациите и кооперативите и др. нормативни актове.

Повече за промените в Стратегическия план за развитие на земеделието вижте тук

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.