ББР: Несигурността в икономическата среда влияе на динамиката на българската икономика

disbalance

През третото тримесечие на 2014 г. лихвите по кредитите и депозитите продължават дългосрочната си динамика на намаление. Това отчитат от Българската банка за развитие (ББР). Според техните изчисления обаче във все повече сегменти се наблюдава стабилизиране на лихвените равнища около достигнатото ниво.

Данните за периода между юли и септември показват, че влоговете в банките са се възстановили около нивата си отпреди финансовата криза. От друга страна обаче е регистрирано забавяне на ръста на корпоративните кредити, информира econ.bg.

От ББР посочват, че към края на септември фискалният резерв възлиза на 8,1 млрд. лв. Причина за неговото нарастване са еврооблигациите, емитирани на 26 юни 2014 г.

“Динамиката на българската икономика през третото тримесечие на 2014 г. е повлияна от нарасналата несигурност в икономическата среда, породена от поставянето под особен надзор на една от най-големите търговски банки в страната”, посочват от банката.

Данните за третото тримесечие на годината показват леко нарастване на реалния сектор на икономиката. Заедно с това е отчетено подобрение на състоянието на пазара на труда.

“Ръстът на средната работна заплата се запазва нисък под влияние на съществуващата несигурност относно бъдещия бизнес климат и отрицателната инфлация”, се казва в анализа на ББР.

“Към края на деветмесечието дефицитът по консолидираната фискална рамка достига 1,8%. Изоставането на изпълнението на бюджета спрямо зададената в края на 2013 г. цел се дължи както на неизпълнението на плана за приходите от косвени данъци, така и на високия ръст на разходите в частта на социалните и здравноосигурителните плащания”, допълват от банката.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.