Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings повиши перспективата за кредитния рейтинг на България от стабилна на положителна. Дългосрочният и краткосрочен кредитен рейтинг на страната в чуждестранна и местна валута се потвърждават на 'BBB-/A-3', съобщават от Министерството на финансите.
Анализаторите от S&P Global Ratings очакват стабилния икономически растеж да продължи в съответствие с възходящата динамика на износа и благоприятните условия за кредитиране. Нетният държавен дълг ще продължи да намалява през 2018 г. за четвърта година поред. Външната задлъжнялост е оценена като ниска и текущата сметка ще остане на излишък.
Според S&P Global Ratings основните фактори, които биха довели до повишаване на кредитния рейтинг на България през следващите 12-24 месеца, включват продължаващото намаляване на необслужваните кредити в банковия сектор, съчетано с допълнителен прогрес от нарастване на кредитирането за подпомагане на икономическия растеж.
Положително влияние за рейтинга ще окаже също засилването на фискалната позиция над заложените очаквания на Агенцията, както и присъединяването на лева към валутния механизъм ERM II или „чакалнята“ за еврозоната.
Същевременно рейтинговата агенция Fitch потвърди рейтинга на България и перспективата пред него – съответно ВВВ в чуждестранна и местна валута със стабилна перспектива.
Агенцията посочва, че икономическият растеж в страната надхвърля отчетения за държавите в категорията ‘BBB’. За тази година очакванията са растежът да се ускори до 3,7% преди да се забави до 3,4 % през 2019 г.
Основен двигател ще е вътрешното търсене, като повишението на потреблението на домакинствата ще се подкрепя от положителната динамика при заетостта и заплатите, както и подобреното доверие на потребителите. Частните и публичните инвестиции също се очаква да се ускорят предвид напредването на изпълнението на европейските програми, благоприятните финансови условия и подобрената бизнес среда.