Часът е 18:15. Целият офис тъне в тишината на петъчното, ранно спасяване и само забравена факс машина и часовникът на стената, издават ритмични звуци. Ставате и оправяте сака, който цял ден е бил под бюрото ви и ви е напомнял за предстоящата вечер. Съдържанието му би се сторило странно на някой непросветен, но за вас вас е повече от нормално да се носите чифт камуфлажни дрехи, каска и въздушна пушка или т.н. маркер, изстрелващ топчета боя.
Да, познахте – става въпрос за една игра, която дава възможност на всички нас, вкопчени в работното ежедневие и компютрите, да преживеят емоции и да раздвижат кръвта си по един нов и интересен начин.
Близо 30 годишна история
Корените на играта Paintball могат да бъдат проследени до далечната 1970 г., когато подобни оръжия са използван за маркиране на дървета и други обекти. Имената на хората, които решават, че има и много по-забавно приложение на този устройства, са Чарли Гейнс, Хайес Ноел и Боб Гърнси.
През 1981 г. дванадесет души се включват в считаната за първа paintball игра, с оръжия, предоставени им от американската компания Nelson Paint Company и с размер на игралното поле близо 100 акра. В началото в игрите не се ползват никакви маски или приспособления, които да предпазват играчите. Първоначално играта се нарича „Национална игра за оцеляване“Paintball – друг свят след работния ден и това име отразява нейния характер - малка група от приятели, използващи различни терени и играещи до тотална елиминация (всеки срещу всеки).
Разбира се, с годините играта еволюира до това, което познаваме в момента. Първото комерсиално игрище е отворено през 1982 г., като през годините вариациите стават десетки, точно както използваните маркери и оборудване.
Днес paintball се играе в над 40 страни, като в тях влиза и България. Почитателите на този спорт се увеличават всеки ден. Няколко клуба в страната организират, освен тийм билдинг занимания и организирани групови посещения, различни турнири, състезания, двубои.
Специфичните теми на тези събития като турнир, базиран на сценария на популярна компютърна игра, включващ възможност за играчите да се превъплътят в различни персонажи, да използват специално оборудване и да изпълняват мисии, и като цяло за няколко часа да бъдат такива, каквито са мечтали цял живот - герои, престъпници, ченгета, или просто да се поизпотят, докато преследват противника или се пазят от летящите наоколо цветни куршуми.
Защо ви го препоръчваме?
Трудно е да бъде намерено само едно предимство в тази игра. На първо място тя изисква движение и бързи рефлекси и при честа игра качва физическата издържливост на практикуващите я. Paintball-ът не е само стреляне по противника, до голяма степен това е игра на стратегии и развива логическото мислене и работата в екип, което я прави подходяща и за съвместни фирмени занимания.
Подходяща е за почти всички възрасти, ако участниците не са обременени от физически занимания. Минималната възраст за игра е 14 години.Няколко часа стрелба на открито игрище или сред природата, понякога влияят благотворно и освобождават много вътрешно напрежение, трупано през седмицата.
Безопасността на играчите, в комбинация с полеви условия и игра в група, може да качи адреналина на много високо ниво и да направи това преживяване незабравимо. Освен това, специализираните клубове предлагат и нощни занимания, които превръщат paintball забавлението в още по-истинско.
Разбира се, като всеки хубав спорт и тук трябва да бъдат вложени средства. Цените за участие варират, според типа терен (открит/закрит), броя муниции, броя участници и типа игра.Ако искате да отидете на професионално ниво цената на маркерите за игра може да достигне и до 500 лв., но както всички добре знаем, няма лоша инвестиция в добра екипировка.
Този тип забавления обаче не свършват до тук. Следващият път ще ви разкажем за AirSoft, игра, която качва адреналина едно ниво нагоре и е по-скоро военна симулация, в която теренът позволява много маневри и стратегически ходове, а оръжията и екипировката трудно могат да бъдат различени от истинските.
Приятно стреляне!
Автор: Хелияна Велинова