Скоро ще започне подготовката на стратегическия план на България за новата ОСП

biozemedelie

Анализите за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) са почти готови и към края на април ще започне подготовката на стратегическия план.

Това съобщи заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева при откриването на среща на тема Общата селскостопанска политика след 2020 г. в гр. Ловеч, организирана със съдействието на Звеното за управление на Национална селска мрежа (НСМ).

Тя заяви, че в Стратегическия план по новата ОСП ще влязат директните плащания, мерките по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и секторните програми – пчеларство и винарство.

Мария Христова, координатор на Координационната група за Общата селскостопанска политика след 2020 г. (ОСП), сформирана към МЗХГ, запозна присъстващите над 200 земеделски стопани с хода на преговорния процес на ниво ЕС относно ОСП 2021-2027 и предложените от Европейската комисия преходни разпоредби за 2021 г.

Тя заяви, че 2021 г. ще бъде преходна за земеделските производители, а Стратегическият план по новата Обща селскостопанска политика (ОСП) ще заработи през януари 2022 г.

Основна позиция на България е запазване на бюджета по новата ОСП на нивата, които са в момента, за да няма сътресения в секторите. Водим преговори за по-високи нива на обвързана подкрепа и запазване на този инструмент. Настояваме и за запазване на националната преходна помощ и след 2021 г.“, уточни Христова.

„Няма пречка всички настоящи мерки от Програмата за развите на селските райони (ПРСР) да бъдат включени в Стратегическия план по новата ОСП. Планира се 30 % от бюджета на бъдещата ПРСР да бъде насочен за агроекология и климат, биологоично производство и хуманно отношение“, каза още Мария Христова

Тя заяви, че зелените плащания ще се заместят с еко схема и те ще бъдат част от кръстосаното съответствие и екологизация.

Споделете:

Присъединете се
към 12 257 читатели

ENTERPRISE е прецизно таргетирано B2B печатно издание за практически бизнес и интелигентно управление.